لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

شمار کشته‌شدگان زمین‌لرزه مراکش به بیش از ۲هزار تن رسید


تصویری از ویرانی‌های به بار آمده در زمین‌لرزه مراکش
تصویری از ویرانی‌های به بار آمده در زمین‌لرزه مراکش

شمار کشته‌شدگان زمین‌لرزه جمعه شب مراکش به بیش از دو هزار تن رسیده و ویرانی‌های گسترده‌ای در بخش‌های مختلف این کشور گزارش شده است.

این زمین‌لرزه با بزرگای ۶.۸ که کانون آن در ۷۲ کیلومتری جنوب‌غربی مراکش گزارش شده است، بزرگترین زمین‌لرزه‌ مراکش در ۱۲۰ سال گذشته و مرگبارترین زمین‌لرزه در بیش از شش دهه گذشته به شمار می‌آید.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مردم زلزله‌زده مجبور شدند شنبه شب را در فضای باز کوه‌های اطلس بگذرانند.

مردم زلزله‌زده در شهر مراکش شب را در فضای باز گذراندند
مردم زلزله‌زده در شهر مراکش شب را در فضای باز گذراندند

در این زمین‌لرزه چندین شهر و روستا‌، از جمله روستای امزمیز در نزدیکی کانون زلزله، به شدت آسیب دیده‌اند و امدادگران برای یافتن بازماندگان در حال آوار‌برداری هستند.

همچنین شهر قدیمی مراکش به دلیل فروریختن مناره‌های مساجد آسیب زیادی دید. تصاویر منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد که شهر مراکش، چهارمین شهر بزرگ مراکش و از جاذبه‌های محبوب گردشگری جهان، آسیب‌های زیادی را متحمل شده است. در قلب شهر قدیمی مراکش، که با مسجدها، قلعه‌ها، بناهای قرون وسطایی‌، و کاشی‌کاری‌های زیبایش معروف است، بخش‌هایی از مناره یک مسجد در میدان معروف جامع‌الفنا، شلوغ‌ترین میدان در قاره آفریقا، فرو ریخته است.

در اسنی، در جنوب مراکش، نیز تقریبا همه خانه‌ها آسیب دیده و روستاییان مجبور شدند شب را در فضای باز بگذرانند.

مردم در نزدیکی یک ساختمان آسیب‌دیده در شهر مراکش حضور یافته‌اند
مردم در نزدیکی یک ساختمان آسیب‌دیده در شهر مراکش حضور یافته‌اند

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بیش از ۳۰۰ هزار تن در مراکش و مناطق اطراف آن آسیب دیده‌اند و دولت مراکش سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

در شرایطی که امداد‌گرانی از ترکیه و الجزایر به همراه امدادگران مراکشی در عملیات جست‌وجو و نجات شرکت دارند، پیامدهای زلزله می‌تواند میزبانی آتی مراکش در نشست صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را تحت‌تاثیر قرار دهد.

پس از وقوع این زمین‌لرزه تلویزیون دولتی مراکش، مردمی را نشان داد که در خیابان‌های مراکش جمع شده‌اند و می‌ترسند به داخل ساختمان‌هایی که ممکن است ناپایدار باشند، برگردند. بسیاری نیز در حالی که سعی می‌کردند در فضای باز بخوابند، خود را در پتو پیچیده بودند.

این زمین‌لرزه‌ قدرتمند باعث فروریختن ساختمان‌ها و دیوارهای سنگی دست‌ساز شهرهای باستانی که ‌برای مقاومت در برابر زلزله طراحی نشده بودند، شده است.

مسجد معروف کوتوبیا که در قرن دوازدهم میلادی ساخته شد و بزرگترین مسجد مراکش به شمار می‌رود، آسیب دیده است ولی وسعت خرابی آن هنوز مشخص نشده است. مناره ۶۹ متری این مسجد به «بام مراکش» معروف است.

مراکشی‌ها همچنین ویدیوهایی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد، بخش‌هایی از دیوارهای قرمز معروف اطراف شهر قدیمی مراکش، که به عنوان یکی از مکان‌های میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، آسیب دیده‌ است.

امدادگران در طول شب، در تاریکی و گرد و غبار در بین آوار برای نجات بازماندگان تلاش می‌کردند.

مؤسسه دریا و جو پرتغال و سازمان دفاع مدنی الجزایر که بر عملیات امداد در شرایط اضطراری نظارت دارد، گفتند که زلزله جمعه شب در مراکش، در پرتغال و الجزایر احساس شد.

XS
SM
MD
LG