لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

گزارش‌های ضد و نقیض از یک «صدای مهیب» در خرم‌آباد؛ جمهوری اسلامی: «انفجار» نبود؛ «زلزله خفیف» بود


آرشیو - انفجار مشکوک
آرشیو - انفجار مشکوک

شب گذشته با شنیده شدن «صدای مهیب» و تکانه‌های شدید در خرم‌آباد روایت‌های ضد و نقیض و گمانه‌زنی‌ها پیرامون منشا آن در رسانه‌ها شدت گرفت، به‌طوری‌که برخی‌ها آن را صدای «انفجار ناشی از عملیات خرابکاری» در واحدهای نظامی در منطقه دانستند. موضوعی که مقامات جمهوری اسلامی به سرعت آن را تکذیب کردند.

خبرگزاری «مهر» در گزارشی نوشت که مردم در ابتدا تصور می‌کردند که زلزله باعث این صدا و تکانه‌ها شده، اما با توجه به اینکه مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران خبری از زلزله در خروجی درگاه اینترنتی خود اعلام نکرده بود، همین امر ‌باعث شد‌ تا ‌وقوع انفجار ‌در اذهان مردم «پررنگ‌تر» شود.

مهدی پازوکی، ‌مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان در این ارتباط گفت که ‌‌ساعت ۲۲ دوشنبه شب مورخ سوم مهر ماه ۱۴۰۲، صدای شبیه به انفجار در برخی مناطق شهر خرم‌آباد شنیده شد که تاکنون گزارشی در مورد خسارت در مناطق مختلف شهر خرم‌آباد گزارش نشده است.

پازوکی وقوع زلزله در خرم‌آباد را نیز تکذیب کرد و گفت: «وقوع زلزله صحت ندارد، ولی تاکنون منشأ صدای مهیب نیز پیدا نشده، ضمن آنکه هیچ انفجار و خسارتی نیز تاکنون گزارش نشده است.»

در همان زمان خبرگزاری «تسنیم» به نقل از احسان یاوری، معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان درباره شنیدن صدا و احساس تکانه‌هایی شبیه زلزله در خرم‌آباد موضوع «انفجار» را تکذ‌یب کرد و نوشت که «موضوع در حال حاضر در دست بررسی است.»

در ادامه تایید و تکذیب‌ها ظهر امروز به وقت تهران رئیس پایگاه اطلاعاتی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، دلیل لرزش زمین طی شب گذشته در خرم‌آباد را زلزله با بزرگای ۲ دانست.

ایرج روحی در توجیه «احساس زمین لرزه‌خفیف» توسط مردم گفته است که «معمولا زمین‌لرزه‌های کوچک قابل احساس نیستند، ولی وقتی زمین‌لرزه‌های کوچک در عمق کم رخ می‌دهند، مردم آن را احساس می‌کنند.»

این در حالی است که نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس درباره شنیده شدن صدای انفجار در خرم‌آباد به وب‌سایت «دیده‌بان ایران» گفت که «چیز خاصی نبوده است. مردم صدایی شنیده‌اند ولی هنوز چیز خاصی که قابل توجه باشد پیدا نشده است.»

مهرداد ویس کرمی در مورد علت صدای مهیب و تکانه‌های حس شده در خرم آباد نیز گفته است که «ما از منشا آن بی‌اطلاع هستیم.»

هفته گذشته صدای انفجاری در مرکز شهر گرگان شنیده شد و قطعاتی که ابتدا اعلام شد قطعات پهپاد است در نقاط مختلف شهر پیدا شد. پس از ساعت‌ها انتشار خبرهای ضد و نقیض در نهایت سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی تایید کرده بود که انفجار به «دلیل انحراف از مسیر اصلی» موشک آزمایشی بود.

XS
SM
MD
LG