لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

بیست و پنج کشور در جستجوی هواپیمای گمشده مالزی


مقام های مالزی می گویند بعد از آن که گفته شد ممکن است هواپیمای مسافربری گمشده مالزی برفراز چندین کشور پرواز کرده باشد، ۲۵ کشور برای یافتن آن به جستجو پرداخته اند.

هشام الدین حسین وزیر راه و ترابری مالزی می گوید ۱۱ کشور دیگر به جمع جستجو و امداد برای پرواز نافرجام شماره ۳۷۰ برآمده اند، و جستجو تا کشورهای آسیای مرکزی هم ادامه یافته است.

برای حل معمای ناپدید شدن جت بوئینگ ۷۷۷، مسئولان هیچ احتمالی را از نظر دور نداشته اند – از جمله امکان این که شاید هواپیما هنگام ارسال علائم ماهواره ای، در مکان نامعلومی روی زمین بوده است.

پلیس مالزی خانه های دو خلبان پرواز گمشده را تفتیش کرده و سرگرم شبیه سازی پرواز یکی از دو خلبان است. تحقیقاتی هم از مهندسان پرواز – که ممکن است پیش از عزیمت از فرودگاه کوآلالامپور، با خلبانان در تماس بوده اند.

از روز شنبه که نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی، گفت «اطمینان زیادی» هست که شخصی عمداً و آگاهانه سیستم های ارتباطی هواپیما را قطع کرده باشد، تحقیقات جنایی درباره مفقود شدن هواپیما شروع شد.

به گفته نخست وزیر مالزی، درست پیش از آن که هواپیما به طرف غرب به حرکت درآید و از مسیر اصلی پرواز خارج شود، آخرین بخش از سیستم های ارتباطی قطع شد. آقای نجیب از گفتن این که هواپیما ربوده شده اجتناب کرد، و فقط گفت مسئولان همه سناریوها را در نظر دارند.

جستجو برای هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی که روز هشتم مارس (هفدهم اسفند) ناپدید شد، اکنون در گستره ای وسیع، از قزاقستان در آسیای مرکزی تا جنوب اقیانوس هند ادامه دارد.

بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی از کوآلالامپور رهسپار پکن بود که در نیمه راه از صفحه رادارها محو شد. در حدود دو سوم مسافران پرواز چینی، و بقیه اتباع کشورهای اروپایی و آمریکا بودند.
XS
SM
MD
LG