لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

نخست وزیر مالزی: ناپدید شدن هواپیما احتمالا آگاهانه بود


نخست وزیر مالزی می گوید احتمال زیاد دارد که کسی به عمد سامانه ارتباطی در هواپیمای مفقود شده را خاموش کرده باشد. وی درباره امکان ربوده شدن هواپیما ابراز نظر نکرد.

گفته های نجیب رزاق در کنفرانس خبری روز شنبه، شایعات تازه ای در مورد علت ناپدید شدن هواپیما ار صفحه رادار به وجود اورده است.

نجیب رزاق گفت درجایی نزدیک مرز مالزی، سیستم ارتباطی هواپیما، پیش از آن که مسیرش را به طرف غرب، اغییر دهد، به شیوه ای که با اقدامی آگاهانه تطبیق می کند خاموش شد.

در ساعت های گذشته گزارش هایی در مورد احتمال ربوده شدن هواپیما منتشر شده است، اما نجیب گفت مقامات تمام احتمالاتی را که ممکن است موجب انحراف هواپیما از مسیر اصلی پروار شده باشد، بررسی می کنند، و تحقیقات را دوباره بر خدمه و مسافران متمرکز می سازند.

نجیب گفت رد و بدل کردن علائم بین هواپیما و یک ماهواره بیش از شش ساعت و نیم پس از آن که تماس اولیه با آن قطع شود ادامه یافت.

او گفت مقامات اینک سعی دارند هواپیما را در دو کریدور احتمالی رد یابی کنند: یکی از مرز قزاقستان به شمال تایلند، ودیگری جنوب به طرف اقیانوس هند. نجیب گفت عملیات جست وجو در دریای جنوبی چین تمام می شود.

مقامات آمریکایی گفته اند جت مسافری ممکن است در اقیانوس هند سقوط کرده باشد.

حدود دو سوم مسافران هواپیما چینی و بقیه بیشتراروپایی و آمریکایی بودند.
XS
SM
MD
LG