لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

جستجوی بین المللی برای یافتن هواپیمای ناپدید شده مالزی


در فرودگاه پکن، یک نفر در حال عکس گرفتن از برنامه فرود پرواز شماره ۳۷۰ که قرار بود ظهر روز شنبه وارد پکن شود.
در فرودگاه پکن، یک نفر در حال عکس گرفتن از برنامه فرود پرواز شماره ۳۷۰ که قرار بود ظهر روز شنبه وارد پکن شود.
جستجوی بین المللی برای پیداکردن هواپیمای مسافربری مالزی که روز شنبه با ۲۳۹ مسافر و خدمه از کوالالامپور عازم پکن بود، همچنان ادامه دارد.

کشتی ها و هواپیماهای مالزی، ویتنام، چین و فیلیپین، در منطقه ای که تقریباً ۲۴۰ کیلومتر با جزیره تو چو در جنوب غربی ویتنام فاصله دارد و مقامات ویتنام می گویند آخرین بار علائمی از هواپیمای مفقود شده را در این منطقه دریافت کرده اند، در حال جستجو هستند.

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی به خبرنگاران گفت عملیات جستجو و امداد تا زمانی که لازم باشد، ادامه خواهد یافت. وی گفت ۱۵ هواپیمای نیروی هوایی، شش کشتی نیروی دریایی، و سه کشتی گارد ساحلی برای عملیات جستجو فراخوانده شده اند.

۱۵۲ نفر از مسافران هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ اتباع چینی، ۳۸ نفر مالزیایی و بقیه از کشورهای اندونزی، استرالیا، هند، فرانسه، و چند دیگر هستند. سه تن از مسافران از اتباع آمریکا بودند.

فرمانده نیروی دریایی ویتنام به رسانه های دولتی گفت ممکن است هواپیمای مفقود شده در آبهای مالزی سقوط کرده باشد. از سوی دیگر، رسانه های دولتی ویتنام گزارش می دهند که یک مقام نیروی دریایی این کشور تایید کرده که هواپیمای مفقود شده خطوط هوایی مالزی با ۲۳۹ سرنشین در آب‌های ویتنام در دریای جنوب چین سقوط کرده است.

سخنگوی دولت ویتنام از مشاهده دو لکه بزرگ نفتی در جنوب کشور خبر داده و گفته است گمان می رود لکه ها مرتبط با این هواپیما باشد. عملیات جستجو در دریای جنوب چین همچنان ادامه دارد.

هشام الدین تون حسین، وزیر راه و ترابری مالزی می‌گوید هنوز خبری مبنی بر پیداشدن لاشه هواپیما دریافت نکرده؛ و گزارش‌هایی که از ویتنام درباره سقوط هواپیما می‌رسد، تایید نشده است.

خطوط هوایی مالزی می گوید تقریباً یک ساعت بعد از بلندشدن از روی باند فرودگاه بین المللی کوآلالامپور، تماس برج کنترل با پرواز شماره ۳۷۰ قطع شده است. در آن موقع هواپیما در ارتفاع ۳۵،۰۰۰ پایی (۱۱،۵۰۰ متری) از زمین قرار داشت.

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین گفته است زمانی که تماس برج کنترل فرودگاه با هواپیمای مفقود شده قطع شد، هواپیما در حریم هوایی ویتنام بود، و هرگز به حریم کنترل ترافیک هوایی چین وارد نشد. مقامات ویتنام می گویند هواپیما تقریباً یک دقیقه پیش از ورود به حریم هوایی ویتنام، ناپدید شد.

در فرودگاه بین المللی پکن، بستگان مسافران هواپیمای ناپدید شده، با بیم و نگرانی در انتظار گرفتن خبری درباره پرواز شماره ۳۷۰ هستند.
در انتظار مسافرانی که شاید هرگز نرسند
در انتظار مسافرانی که شاید هرگز نرسند
XS
SM
MD
LG