لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۴

گذرنامه دو مسافر هواپیمای گمشده مالزیایی مسروقه است


خویشاوند یکی از مسافران هواپیمای گمشده مالزیایی، اشکریزان، با تلفن همراه خود در فرودگاه بیجینگ، به دیگران خبر می دهد.
خویشاوند یکی از مسافران هواپیمای گمشده مالزیایی، اشکریزان، با تلفن همراه خود در فرودگاه بیجینگ، به دیگران خبر می دهد.
مسوولان می گویند گذرنامه دو تن از مسافران هواپیمای ناپدید شده شرکت هوایی مالزی، مسروقه است.

دو شهروند اتریش و ایتالیا که نامشان در فهرست مسافران این پرواز ثبت شده، هرگز سوار این هواپیما که از کوالالامپور، پایتخت مالزی، رهسپار بیجینگ (پکن سابق) پایتخت چین بود، نشدند.

گذرنامه این دو در عرض دو سال اخیر در تایلند بسرقت رفته است.

مسافر اتریشی هم اکنون در کشور خودش زندگی می کند، اما شهروند ایتالیایی یاد شده همچنان در تایلند بسر می برد. هویت واقعی کسانی که با گذرنامه این دو پرواز کرده اند، هنوز روشن نیست.

همزمان، دولت ویتنام کشتی های نجات را به منطقه ای در منتهی الیه جنوبی آن کشور اعزام کرده است که هواپیماهای تجسسی، اندکی پس از ناپدید شدن این هواپیما مالزیایی، از رویت دو لکه نفتی در آن جا گزارش داده اند.

این دو لکه نفتی که طول هر کدام پانزده کیلومتر است، نخستین رد بالقوه از این هواپیماست که روز شنبه (به وقت محلی)، اندکی پس از برخاستن، در پرواز ام اچ ۳۷۰ از کوالالامپور به بیجینگ، با ۲۳۹ سرنشین ناپدید شد.

پنتاگن، وزارت دفاع آمریکا یک ناوشکن و یک هواپیمای تجسسی به این منطقه فرستاده تا به جست و جو در پی این هواپیما یاری دهد.

از سوی دیگر، کشتی ها و هواپیماهایی از ویتنام و چین و فیلیپین و مالزی نیز عملیات تجسسی خود را در منطقه ای متمرکز کرده اند که ۲۴۰ کیلومتر با جزیره «چو» در جنوب غربی ویتنام فاصله دارد. بگفته مسوولان ویتنامی، در این منطقه بود که آخرین رد این هواپیمای بوئینگ ۲۰۰ـ۷۷۷ بر صفحه رادار دیده شد.

نجیب رزاق نخست وزیر مالزی در کوالالامپور به خبرنگاران گفت:
"جست و جو و عملیات نجات تا جایی که لازم است، ادامه خواهد یافت."

بگفته آقای رزاق، پانزده هلی کوپتر و هواپیما، شش کشتی نیروی دریایی و سه شناور نگهبانی ساحلی مالزی در این عملیات بکار گرفته شده اند.

یکی از فرماندهان نیروی دریایی ویتنام به رسانه های محلی آن کشور گفته است که هواپیمای ناپدید شده احتمالاً در قلمرو دریایی مالزی سقوط کرده است. اما بگفته هشام الدین حسین، کفیل وزارت ترابری مالزی، گزارشی درباره کشف هواپیمای ناپدید شده یا پیدا شدن بقایای آن هنوز دریافت نکرده است.
این هواپیما که اوائل روز شنبه (به وقت محلی) فرودگاه کوالالامپور را به سوی بیجینگ، پایتخت چین ترک کرد، برای آخرین بار ۱۲۰ میل دریایی دور از ساحل شرقی شهر «کوته بارو» در مالزی، با برج کنترل آن فرودگاه تماس گرفته بود.
XS
SM
MD
LG