لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

خشم ترکیه از لغو پخش مجموعه «آتاتورک» از شبکه دیزنی پلاس


لغو پخش مجموعه مستند آتاتورک
لغو پخش مجموعه مستند آتاتورک

شرکت «دیزنی» ترکیه اعلام کرد که مجموعه مستند خود درباره مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار ترکیه، را از شبکه اینترتی «دیزنی پلاس» پخش نخواهد کرد.

اعلام این خبر موجب خشم ترکیه شد و سازمان دیده‌بان پخش برنامه‌های تلویزیونی این کشور گفت که درباره دلایل اقدام دیزنی تحقیق خواهد کرد.

رسانه‌های محلی ترکیه و برخی منابع ارمنی مدعی هستند که لغو این مجموعه تلویزیونی به دلیل فشار ارامنه آمریکایی و لابی آنها با دیزنی صورت گرفته است که مصطفی کمال آتاتورک را عامل کشتار گروهی ارمنی‌ها می‌دانند.

مصطفی کمال آتاتورک در آن زمان به عنوان افسر ارتش عثمانی خدمت می‌کرد و به عقیده برخی در کشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ نقش داشته است.

ابوبکر شاهین، رئیس هیئت مدیره سازمان دیده‌بان پخش برنامه‌های تلویزیونی ترکیه، سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی گفت که هیئت عالی رادیو و تلویزیون می‌خواهد تحقیقاتی را «بر اساس اطلاعات عمومی» مبنی بر این که دیزنی پلاس تصمیم گرفته است این مجموعه پخش نشود آغاز کند.

آتاتورک، که مبارزات استقلال ترکیه را در سال‌های پس از جنگ جهانی اول رهبری کرد، نخستین رئیس‌جمهوری این کشور شد. او در ترکیه بسیار مورد احترام است و حتی بی‌احترامی یا توهین به این شخصیت تاریخی جرم محسوب می‌شود.

مصطفی کمال آتاتورک
مصطفی کمال آتاتورک


دیزنی ترکیه ماه گذشته اعلام کرده بود که مجموعه آتاتورک «در صدمین سالگرد» جمهوری ترکیه در ۲۹ اکتبر از دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

کمیته ملی ارامنه آمریکا دوشنبه از حامیان کمپین خود علیه دیزنی پلاس قدردانی کرد و گفت که مجموعه آتاتورک از این شبکه اینترنتی پخش نخواهد شد.

در بیانیه‌ای که چهارشنبه از شبکه خبری فاکس، متعلق به دیزنی پخش شد، این شرکت گفت که «آتاتورک» به‌عنوان دو فیلم برای تلویزیون و سینما به ترتیب در ۲۹ اکتبر و ۲۲ دسامبر اکران خواهد شد.

در این بیانیه توضیح داده نشد که چرا پخش برنامه در چهارچوب یک مجموعه تلوزیونی تغییر کرده است، و عدم پخش این مجموعه از دیزنی پلاس چه دلایلی دارد.

عمر چلیک، سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه، تسلیم شدن دیزنی به «فشار لابی ارمنی» و لغو مجموعه آتاتورک را «شرم آور» خواند.

چلیک در حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی این اقدام دیزنی پلاس را «بی احترامی» به ارزش‌های جمهوری ترکیه و ملت این کشور توصیف کرد.

تخمین زده می‌شود که حدود ۱.۵ میلیون نفر در واقعه‌ای که به طور گسترده به عنوان نخستین نسل‌کشی قرن بیستم شناخته می‌شود، جان سپردند.

ترکیه «نسل‌‌کشی» ارامنه را انکار می‌کند و می‌گوید که کشته‌شدگان قربانیان جنگ داخلی و ناآرامی بودند، و رقم ادعایی واقعیت ندارد.

این مطلب با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG