لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

جو بایدن به مناسبت سالگرد نسل‌کشی ارامنه: هرگز فراموش نمی‌کنیم


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۲۴ آوریل با انتشار بیانیه‌ای یاد قربانیان نسل‌کشی ارامنه به دست عثمانی‌ها را گرامی داشت.

در این بیانیه آمده که در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ مقامات عثمانی با بازداشت روشنفکران و رهبران ارمنی در قسطنطنیه، کمپین نظام‌مند خشونت علیه جامعه ارمنی را آغاز کردند و در سال‌های بعد یک و نیم میلیون ارمنی را از خانه‌هایشان اخراج یا قتل عام کردند و یا به سوی مرگ فرستاند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این نسل‌کشی به عنوان یک تراژدی که نسل‌هایی از ارمنی‌ها را از خود متاثر کرده، گفت: «عهد خود را تجدید می‌کنیم که [آن را] هرگز فراموش نکنیم.»

جو بایدن ضمن تحسین مقاومت و عزم ارمنی‌ها پس از نسل‌کشی ١٠۸ سال پیش گفت آنها با امید به جنگ اهریمن رفتند، جوامع خود را از نو ساختند، و خانواده‌ها و فرهنگ‌شان را حفظ کردند.

او در پایان بیانیه خود بر لزوم ایستادن مقابل نفرت، دفاع از حقوق بشر، جلوگیری از سبعیت، و ساختن آینده‌ای متضمن کرامت، امنیت، و احترام برای همگان تاکید کرد.

جو بایدن دو سال پیش، اولین رئیس جمهوری آمریکا بود که کشتار وسیع ارامنه در جریان جنگ جهانی اول به دست ترک‌های عثمانی را رسما یک نسل‌کشی خواند. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داده بود که در صورت پیروزی چنین کاری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG