لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

رئیس جمهوری آمریکا رسما کشتار گسترده ارامنه در دوران عثمانی را «نسل‌کشی» خواند


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، کشتار وسیع ارامنه در جریان جنگ جهانی اول به دست ترک‌های امپراتوری عثمانی را رسما یک نسل‌کشی خواند. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داده بود که در صورت پیروزی چنین کاری خواهد کرد.

اقدام رئیس جمهوری آمریکا در روز شنبه ۴ اردیبهشت، همزمان با سالگرد یادبود قربانیان آن واقعه، صورت گرفت.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای درباره اقدام رئیس جمهوری آمریکا نوشت: «هر سال در این روز ما زندگی همه کسانی را که در نسل‌کشی ارامنه در دوران عثمانی جان باختند، به یاد می‌آوریم و خود را دوباره متعهد می‌کنیم که مانع تکرار روی دادن چنین قساوتی برای همیشه شویم.»

بیانیه کاخ سفید می‌گوید مقامات عثمانی در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ دستگیر کردن نخبگان ارمنی و رهبران جامعه ارامنه در قسطنطنیه را آغاز کردند و یک و نیم میلیون نفر از ارامنه را اخراج کردند، به صورت دسته جمعی کشتند، و یا آنها را در یک کارزار پاکسازی نژادی راهی کمپ‌هایی کردند که در آنها جان بسپارند.

ترکیه بارها مخالفت خود را با به رسمیت شناختن کشتار وسیع ارامنه به عنوان نسل‌کشی ابراز کرده است.

در سال ۱۳۹۸ سنای آمریکا در یک رای گیری قاطع، قتل عام بیش از یک و نیم میلیون نفر از ارامنه به دست ترک های عثمانی در قرن گذشته را «نسل‌کشی» اعلام کرد. مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز پیشتر قطعنامه مشابهی را، با وجود اعتراض شدید ترکیه، متحد ناتو، تصویب کرده بود.

آن زمان، وزارت خارجه دولت دونالد ترامپ اعلام کرد که اقدام کنگره ایالات متحده در نسل کشی دانستن قتل عام ارامنه، بازتاب سیاست دولت پرزیدنت ترامپ نیست و موضع دولت در این باره تغییری نکرده است.

XS
SM
MD
LG