لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۶

سالروز «کشتار ارامنه توسط عثمانی» بهانه‌ای برای وحدت دوباره در ارمنستان


مقام های جمهوری ارمنستان در مراسم یادبود قربانیان کشتار ارامنه توسط ترک های عثمانی در ۱۰۳ سال قبل - ایروان، ۲۴ آوریل ۲۰۱۸
مقام های جمهوری ارمنستان در مراسم یادبود قربانیان کشتار ارامنه توسط ترک های عثمانی در ۱۰۳ سال قبل - ایروان، ۲۴ آوریل ۲۰۱۸

به دنبال تظاهرات خیابانی مردم ارمنستان در اعتراض به نخست وزیری سرژ سرکیسیان که ده سال رئیس جمهوری آن کشور آسیای میانه بود، فرا رسیدن مراسم سالانه یادبود قربانیان قتل عام ارامنه توسط ترک های عثمانی فرصتی شد برای اتحاد دوباره و کنار گذاشتن اختلافات سیاسی در آن جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق.

اعتراضات در ارمنستان، که حدود ده روز به طول انجامید، روز دوشنبه و پس از اعلام کناره‌گیری سرژ سرکیسیان از مقام نخست وزیری فروکش کرد. سرکیسیان از سال ۲۰۰۸ و برای دو دوره رئیس جمهوری ارمنستان بود و معترضان می‌گویند او با تغییر قوانین و کسب مقام نخست وزیری می‌خواهد موقعیت خود را در رأس قدرت حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حدود ۱۰ هزار معترض در حالی که پرچم ارمنستان را در دست داشتند روز سه شنبه با حضور نیکول پاشینیان رهبر اپوزوسیون در گورستانی در دامنه ارتفاعات حومه پایتخت تجمع کردند و یاد حدود یک میلیون و پانصد هزار ارمنی را، که یک قرن پیش توسط ترک‌های عثمانی قتل عام شدند، گرامی داشتند.

ارامنه و بسیاری از تاریخ‌شناسان رویداد ۱۰۳ سال پیش را «قتل عام» می‌خوانند، اما ترکیه که وارث امپراتوری عثمانی است آن را رد می‌کند.

هرچند اعتراضات آرام شده و یادبود قربانیان کشتار ارامنه را آرام‌تر نیز کرده است، اما مخالفان می‌گویند استعفای سرکیسیان تنها گام اول برای اصلاحات و آغاز دوران گذار سیاسی در جمهوری ارمنستان است که آنها به دنبال آن هستند. معترضان همچنین خواستار کناره‌گیری کارن کاراپتیان نخست وزیر دولت سرکیسیان و متحد کلیدی او هستند.

گرگور آدامیان، تاجر ۴۳ ساله و رهبر اپوروسیون ارمنستان، در مراسم امروز در مجموعه یادبود قربانیان حمله عثمانی در حومه ایروان، در حالی که یک شاخه گل سرخ در دست داشت گفت «ما نیاز به تغییر دولت داریم» و در ادامه تاکید کرد که مردم ارمنستان از فشار و فساد یک دسته خاص در رأس قدرت خسته شده‌اند و خواستار تغییر هستند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، با این حال به نظر می‌رسد که اپوزوسیون ارمنستان هنوز از آمادگی لازم و کافی برای تشکیل یک جبهه واحد سیاسی در این مسیر برخوردار نیستند و مشخص نیست در صورت تحقق خواسته شان، برای توافق بر سر برگزاری یک انتخابات زودرس، بتوانند به آنچه که می‌خواهند دست یابند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG