لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

ترکیه ۳۵ نفر را به ظن ارتباط با فتح‌الله گولن بازداشت کرد


مقامات در ترکیه در عملیاتی علیه حامیان فتح‌الله گولن، روحانی بانفوذ و منتقد رئیس جمهور اردوغان، ۳۵ نفر را روز سه‌شنبه در ازمیر بازداشت کردند. آنکارا گولن را به تلاش برای سرنگونی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه متهم می‌کند.

حمله به افراد و بازداشت آنان در شهر غربی ازمیر دو روز پس از انتخابات سراسری ترکیه و پیروزی حزب اسلامگرای حاکم رخ می‌دهد. در انتخابات روز یکشنبه حزب عدالت و توسعه متعلق به رجب طیب اردوغان توانست ۵۰ درصد آرا را کسب کند. این حزب برای تشکیل دولت نیازی به ائتلاف با دیگر احزاب ندارد.

به گزارش خبرگزاری دوغان نیروهای پلیس ترکیه به نقاط مختلفی در ازمیر رفتند و کارمندان ارشد و همچنین نیروهای پلیس را به اتهام حمایت از فتح‌الله گولن بازداشت کردند. گولن منتقد تند و تیز و ثروتمند دولت ترکیه، در آمریکا ساکن است.

ارتباط با گولن

هفته گذشته مقامات ترکیه یکی از بزرگترین رسانه‌های این کشور را به اتهام ارتباط با گولن توقیف کردند.

در موج دیگری از بازداشت‌ها در ماه مه به اتهام مشابه، ده‌ها بازرگان بازداشت شده بودند.

رجب طیب اردوغان روز دوشنبه گفت غرب باید به پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات احترام بگذارد: "جهان باید احترام خود را نشان دهد. تاکنون چنین پختگی از جهان دریافت نکرده‌ام." او این سخنان را در کنفرانس خبری با حضور رسانه‌های غربی عمدتا منتقد دولت ترکیه و پس از نماز در یکی از مساجد استانبول و زیارت مزار والدینش ایراد کرد.

یک حامی حزب عدالت و توسعه در مقابل دفتر این حزب در استانبول
یک حامی حزب عدالت و توسعه در مقابل دفتر این حزب در استانبول

انتخابات سراسری روز یکشنبه در ترکیه آزادانه و همراه با آرامش بود اما ناظران بین‌المللی انتخابات از محدودیت‌های اعمال شده بر رسانه‌ها در جریان رای‌گیری و همچنین تحقیق و تجسس دولت بر روزنامه‌نگاران به ظن حمایت از تروریسم و تلاش برای بی‌آبروکردن اردوغان، انتقاد کرده‌اند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت دولت اوباما درباره "آزادی رسانه‌ها، آزادی بیان و آزادی اجتماعات" در ترکیه ابراز نگرانی کرده است.

نگرانی عمیق

جاش ارنست گفت کاخ سفید "عمیقا نگران است که رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران منتقد دولت طی کمپین انتخابات هدف فشار و ارعاب قرار گیرند."

آندریاس گروس، رئیس هیات پارلمانی شورای اروپا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت "متاسفانه به این نتیجه رسیدیم که کمپین انتخابات ناعادلانه و همراه با خشونت و وحشت‌افکنی فراوان بود."

انتخابات زودهنگام روز یکشنبه ترکیه را به حاکمیت تک‌حزبی بازگرداند. پنج ماه پیش در ماه ژوئن انتخابات پارلمانی دیگری برگزار شده بود که طی آن برای اولین بار در دهه اخیر، حزب عدالت و توسعه از کسب حدنصاب آرا و احراز حداکثر کرسی های پارلمان بازماند.

گولن و جنبش خدمت

فتح‌الله گولن چهار دهه پیش جنبشی را موسوم به "خدمت" پایه نهاد که هدفش ارائه خدمات آموزشی و عمومی در ترکیه و دیگر کشورها بود.

او ده سال پیش هنگامی که اردوغان حزب عدالت و توسعه را تاسیس می‌کرد از حامیان اردوغان بود ولی بعد رابطه‌شان به تیرگی گرایید. افشاگری‌های آقای گولن در سال ۲۰۱۳ درباره فساد نزدیکان اردوغان-نخست وزیر وقت ترکیه- استعفای چند وزیر را به دنبال داشت. دولت ترکیه نیز او را به تاسیس و رهبری یک گروه تروریستی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG