لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۱

حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی ترکیه پیروز شد


مردم ترکیه در حال تکان دادن پرچم های حزب اسلامگرای عدالت و توسعه در آنکارا - ۱۰ آبان ۱۳۹۴
مردم ترکیه در حال تکان دادن پرچم های حزب اسلامگرای عدالت و توسعه در آنکارا - ۱۰ آبان ۱۳۹۴

حزب حاکم عدالت و توسعه متعلق به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری، در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در ترکیه پیروز شد.

در انتخابات زودهنگام اخیر در ترکیه چهار حزب از ۱۶ حزب ترکیه آرای لازم برای دستیابی به کرسی‌های پارلمانی را کسب کردند که حزب اسلامگرای عدالت و توسعه در صدر قرار دارد.

نظرسنجی‌های قبل از انتخابات حاکی از آن بود که نتیجه مشابه انتخابات پارلمانی قبلی که پنج ماه پیش برگزار شد خواهد بود. در انتخابات ماه ژوئن هیچ حزبی به اکثریت آرا برای تشکیل ائتلاف دست نیافت. در آن انتخابات حزب دمکراتیک خلق که از حمایت کردهای ترکیه برخوردار است به پیروزی چشمگیری دست یافت.

رای‌دهندگان می‌گویند با وجود درگیری‌ها و ناآرامی‌هایی که اخیرا چهره ترکیه را دگرگون کرده، انتخابات اهمیت ویژه‌ای دارد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و همسرش امینه اردوغان پس از رای دادن با خبرنگاران صحبت میکند. استانبول

پیشتر پلیس ترکیه خبرنگاران خارجی را به ترک حوزه‌های اخذ رای ترغیب کرده بود. به گزارش خبرنگار صدای آمریکا در استانبول، در حوزه اصلی اخذ رای متعلق به حزب اسلامگرای رجب طیب اردوغان، گروه بزرگی از را‌ی‌دهندگان زنان محجبه بودند.

یک شهروند ترکیه می‌گوید "نحوه لباس پوشیدن افراد نشان می‌دهد که به کدام حزب رای می‌دهند." به گفته او زنانی که حجاب اسلامی ندارند عمدتا از حزب میانه‌رو جمهوریت خلق حمایت می‌کنند.

دو انفجار همزمان در جریان راهپیمایی آنکارا در ماه اکتبر خشن ترین نوع از موج ناآرامی ها در ترکیه به شمار می رود.

دو انتخاب در پنج ماه

انتخابات پارلمانی ترکیه برای دومین بار طی پنج ماه گذشته برگزار شد.

شهروندان ترکیه، پنج ماه پس از انتخابات سراسری این کشور بار دیگر روز یکشنبه، اول نوامبر پای صندوق‌های رای رفتند تا سرنوشت پارلمان و دولت آینده این کشور را تعیین کنند.

حزب حاکم ترکیه، عدالت و توسعه، در انتخابات پیشین نتوانست اکثریت قاطع پارلمان را برای تشکیل دولت به دست بیاورد و برخی از کرسی‌های خود را به حزب دمکراتیک خلق‌ها واگذار کرد.

حوزه اخذ رای در دیاربکر. خبرنگار صدای آمریکا در این شهر گفت رای گیری آرام و تقریبا بدون مشکل بود.

​پس از اینکه تلاش حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان برای تشکیل دولت ائتلافی به نتیجه نرسید، دولت روز یکشنبه انتخابات دوباره برگزار کرد.

حزب چپگرای دمکراتیک خلق‌ها که از سوی کردهای ترکیه نیز حمایت می‌شود، موفق شد در انتخابات پیشین تعدادی از کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورد. طرفداران این حزب نگرانند که درگیری‌‌های اخیر نیروهای امنیتی و اعضای حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) موجب از دست رفتن برخی از آرای حزب دمکراتیک خلق‌ها شود.

رای گیری به ویژه در مناطق کرد نشین با تدابیر ویژه امنیتی انجام شد
رای گیری به ویژه در مناطق کرد نشین با تدابیر ویژه امنیتی انجام شد

در فاصله انتخابات پیشین تا این انتخابات، دولت ترکیه نبردهای جدیدی را با نیروهای پ ک ک، که در آتش بس یکجانبه با ترکیه به سر می بردند، آغاز کرد و این حملات موجب یک سلسله درگیری ها و حملات بین دو طرف شد.

با وجود درگیری‌های اخیر نیروهای امنیتی ترکیه با پ ک ک، نگرانی از وضعیت اقتصادی، وضعیت آوارگان سوری و آینده دموکراسی در این کشور از مهمترین نگرانی‌های شهروندان ترکیه در کنار وضعیت امنیتی به شمار می‌رود.

ترکیه در ماه ها اخیر صحنه ناآرامی های زیادی بوده است. شاخص ترین این ناآرامی ها انفجار تقریبا همزمان دو بمب در آنکارا پایتخت ترکیه بود که روز ۱۸ مهر ماه در جریان یک راهپیمایی صلح آمیز رخ داد و صدها کشته و مجروح برجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG