لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

پلیس ترکیه به ۲۳ شرکت یک گروه رسانه‌ای وابسته به گولن حمله کرد


عکس آرشیوی از پوستری در دست یک خبرنگار روزنامه "زمان" در اعتراض به حملات پلیس ترکیه به دفاتر رسانه های آن کشور - آذر ماه ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از پوستری در دست یک خبرنگار روزنامه "زمان" در اعتراض به حملات پلیس ترکیه به دفاتر رسانه های آن کشور - آذر ماه ۱۳۹۳

پلیس ترکیه روز سه شنبه با حمله به ۲۳ شرکت متعلق به یک گروه رسانه‌ای و بازرگانی در آنکارا که مظنون ارتباط با فتح الله گولن روحانی مسلمان ساکن آمریکا هستند، دفاتر آنها را مورد تفتیش قرار داد.

فتح‌الله گولن از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به تلاش برای براندازی دولت متهم شده است؛ اتهامی که آقای گولن آن را رد می‌کند.

کمال قیلیچ دار اوغلو، رهبر یک حزب عمده اپوزیسیون ترکیه، حمله پلیس را تلاشی برای "خفه کردن" نارضایتی خواند و گفت نمی‌توان از دموکراسی در کشوری صحبت کرد که رسانه‌ها در آن سرکوب می‌شوند.

پلیس ترکیه اواخر اردیبهشت ماه نیز با حمله به محل کار یا منازل ده‌ها نفر در قونیه و چندین شهر دیگر، آنها را به ظن ارتباط با فتح‌الله گولن بازداشت کرده بود.

اواخر آذر ماه سال گذشته هم نیروهای پلیس به دفاتر رسانه‌های نزدیک به فتح‌الله گولن در سراسر ترکیه حمله کردند و در عملیاتی علیه آنچه که اردوغان آن را "شبکه توطئه" می‌خواند، ۲۳ نفر را بازداشت کردند.

رجب طیب اردوغان پس از حدود یک دهه نخست وزیری، در نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری ترکیه که نوزدهم مرداد ماه ۱۳۹۳ برگزار شد، به پیروزی رسید و اندکی بعد تهدید کرد که حامیان گولن را تحت تعقیب قرار دهد.

اردوغان می‌گوید گولن با کمک هوادارانش در رسانه‌ها، دستگاه قضایی، پلیس و دیگر مؤسسات دولتی، اقدام به تاسیس "تشکیلات موازی" در چارچوب فعالیت‌های دولت اقدام کرده است. با این حال آقای گولن این اتهامات را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG