لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۹

رئیس پلیس آنکارا برکنار شد


نخست وزیر و چند مقام دیگر ترکیه در محل انفجارها دعا می خوانند
نخست وزیر و چند مقام دیگر ترکیه در محل انفجارها دعا می خوانند

وزارت کشور ترکیه رئیس پلیس آنکارا و دو افسر ارشد دیگر را برکنار کرد. این اقدام روز چهارشنبه و پس از آن صورت گرفت که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری پذیرفت کاستی های امنیتی ممکن است به دو بمب گذاری انتحاری که ۹۷ تن را کشت و بیش از ۵۰۰ نفر ا مجروح کرد، منجر شده باشد.

بمب گذارها خود را روز شنبه در میان جمعیتی ار فعالان صلح در نزدیکی ایستگاه راه آهن اصلی آنکارا منفجر کردند. این واقعه مرگبارترین حمله در تاریخ مدرن ترکیه تلقی شده و خشم مردم را بر انگیخته است. آنها اردوغان و دولت را مسئول کاستی های امنیتی می دانند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت کشور در اعلام نخستین برکناری ها از زمان فاجعه، گفت "کادری کارتال" رئیس پلیس آنکارا و نیز روسای ادارات اطلاعات و امنیت پلیس برکنار شده اند.

وزارت کشور گفت این اقدام به پیشنهاد تحقیقگران صورت گرفت تا اجازه دهد "تحقیقات سالمی" در مورد بمب گذاری ها در آنکارا انجام شود.

اردوغان در نخستین اظهار نطر علنی خود در مورد بمب گذاری ها، قبول کرد کمبودهای امنیتی وجود داشت اما گفت میزان آنها فقط بعدا روشن خواهد شد.

او روز سه شنبه گفت به شورای مشورتی دولتی، وابسته به ریاست جمهوری، دستور داده است تحقیقات ویژه ای در مورد حمله از یک زاویه متفاوت انجام دهد.

اردوغان روز چهارشنبه برای نخستین بار از محل بمب گذاری ها دیدن کرد و همراه با رئیس جمهوری فنلاند، شاخه های گل به یاد قربانیان در آنجا گذاشت.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفنه می شود حمله بر تنش ها در حالی که ترکیه برای برگزاری انتخابات پارلمانی در اول نوامبر آماده می شود افزوده و شکاف در میان جناح ها از همیشه بیشتر شده است.

حزب دموکرات خلق، که از کردهای ترکیه طرفداری می کند و چند عضو خود را در انفجار از دست داد، مقامات را به سهل انگاری جدی متهم کرده است.

در اعتراض های پس از انفجارها، تظاهرات کنندگان پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود "اردوغان قاتل" و "ما قاتل را می شناسیم" در دست داشتند.

دولت می گوید گروه "دولت اسلامی" مظنون اصلی بمب گذاری ها است. اردوغان گفته است حمله در سوریه ریشه داشت.

در حالی که تحقیقات ادامه دارد، به نظر می رسد مقامات امنیتی بر امکان شباهت ها یا حتی ارتباط هایی با حمله انتحاری ۲۰ ژوئیه تمرکز کرده اند که در یک گرد همایی صلح در سوروچ، نزدیک مرز سوریه، ۳۴ تن را کشت.

دولت ترکیه داعش را مسئول آن حمله، که همچنین تجمع فعالان طرفدار کردها و چپگرایان را هدف گرفت، دانست.

روزنامه حریت گزارش داد مقامات امنیتی اینک معتقدند که یکی از بمب گذاران انتحاری "یونس امره آلاگوز"، برادر عبدالرحمان آلاگوز، عامل بمب گذاری سوروچ بود.

حریت می نویسد عقیده بر این است دومین مهاجم "عمر دنیز بوندار" بود که از سال ۲۰۱۳ دو بار به سوریه رفت، و می افزاید هر دو با خودروهای جداگانه از شهر غازیان تپه، نزدیک مرز سوریه، وارد آنکارا شده بودند.

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است پلیس ترکیه در چند روز گذشته ده ها نفر را به ظن ارتباط با داعش در شهرهایی از آنتالیا تا آدانا دستگیر کرده است.

XS
SM
MD
LG