لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

فعالان: ترکیه باز هم مواضع کردهای سوریه را به توپ بست


تصویر آرشیوی از اعضای گروه کردی "یگان مدافعان خلق" سوریه
تصویر آرشیوی از اعضای گروه کردی "یگان مدافعان خلق" سوریه

فعالان سوری می گویند ترکیه برای دومین روز پیاپی مواضع کردهای سوریه در شمال این کشور را به توپ بست.

اقدام ترکیه در شرایطی صورت می گیرد که ارتش سوریه و نیروهای کردی "یگان مدافعان خلق" با پشتیبانی هوایی روسیه، اخیرا در درگیری با گروه های مسلح مخالف دولت بشار اسد، توانستند به پیشروی هایی دست یابند.

ترکیه و عربستان خواهان براندازی دولت بشار اسد هستند. مقامات ترکیه گروه های کردی سوریه را به پاکسازی قومی و همدستی با گروه حزب کارگران کردستان ترکیه متهم کرده اند که آنکارا آن را سازمانی تروریستی می داند.

"یگان مدافعان خلق" در سوریه اخیرا توانسته بود یک پایگاه هوایی به نام پایگاه منغ در شمال سوریه را از دست نیروهای مخالف بشار اسد خارج کند.

به گزارش رویترز سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، که در بریتانیا مستقر است و گزارش های خود را از یک شبکه از فعالان داخل سوریه می گیرد، روز یکشنبه گفت در توپباران مواضع کردهای سوری که از خاک ترکیه صورت گرفت، دو نفر از شبه نظامیان کشته شدند.

ترکیه روز شنبه توپباران مواضع کردهای سوریه را آغاز کرد. ترکیه از یگان مدافعان خلق خواسته است از مناطقی که اخیرا در شمال استان حلب در سوریه تصرف کرده اند، از جمله پایگاه نظامی منغ، عقب نشینی کنند. اقدام کردها و ارتش سوریه باعث شده است راه های کمک رسانی ها از ترکیه به مخالفان مسلح بشار اسد در آن منطقه با مشکل مواجه شود.

همچنین گزارش شده است که عربستان سعودی نیز هواپیما و نیرو به ترکیه فرستاده است.

در پی توپباران مناطق کردنشین شمال کشور دمشق نیز گفته است ترکیه و عربستان در نظر دارند به سوریه حمله زمینی کنند.

بیش از یک هفته پیش، وزارت دفاع روسیه گفته بود شواهد مستحکمی وجود دارد که آنکارا برای اشغال نظامی سوریه آماده می شود. اما مقامات ترک بعدا این ادعا را رد کردند.

احمد داوود اغلو، نخست وزیر ترکیه گفته است حملات کشورش به شمال سوریه به خاطر تهدیدی هایی صورت گرفته که از آن منطقه متوجه ترکیه شده است.

رجب طیب اروغان، رئیس جمهوری ترکیه، عضو ناتو، پیشتر به آمریکا گفته بود که بین کردهای سوریه و ترکیه باید یکی را انتخاب کند.

کردهای سوریه سال گذشته میلادی توانستند حملات داعش را به شهر کوبانی دفع کنند. بسیاری از ترکیه انتقاد می کردند که جریان آن حملات، از کردها دفاع نکرد و تنها نظاره گر اوضاع بود.

XS
SM
MD
LG