لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

نماینده سازمان ملل: دورنمای مذاکرات صلح سوریه همچنان مبهم است


نشست خبری استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه در مونیخ آلمان - ۲۳ بهمن ۱۳۹۴
نشست خبری استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه در مونیخ آلمان - ۲۳ بهمن ۱۳۹۴

ساعاتی پس از اعلام حصول توافق قدرت‌های جهان برای ترک مخاصمه در سوریه، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که با وجود اشتیاق فراوان برای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح سوریه، دورنمای این مذاکرات همچنان مبهم است.

استفان دی میستورا هفته گذشته به مذاکرات غیرمستقیم نمایندگان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و مخالفان آن، تنها دور روز پس از اعلام آغاز رسمی آن، بطور موقت پایان داد و ابرازی امیدواری کرد تا ۲۵ فوریه (ششم اسفند ماه) از سر گرفته شود.

به دنبال تشدید حملات نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه علیه مخالفان در شمال حلب، مخالفان اسد حاضر به شرکت در جلسه مذاکره در ژنو سوئیس نشدند. آقای دی میستورا نیز تاکید کرد که لازمه پیشرفت در مذاکرات، اجرای آتس بس است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در ساعات ابتدایی روز جمعه به وقت محلی و پس از نشست گروه حمایت از سوریه در شهر مونیخ آلمان، اعلام کرد که قدرت‌های جهانی بر سر "ترک مخاصمه" در سوریه ظرف یک هفته به توافق رسیدند.

واشنگتن که از حامیان عمده مخالفان اسد است، خواستار برقراری آتش بس فوری در سوریه بود؛ اما مسکو که حامی سرسخت دمشق است، با این ادعا که آتش بس فوری با هدف خریدن وقت برای بازیابی توان مخالفان است، پیشنهاد داده بود از یازدهم اسفند اجرا شود.

با این حال دو طرف که بر سر اصل برقراری آتش بس توافق داشتند، به عنوان گام اول، بر سر پایان دادن به خصومت ها توافق کردند. آتش بس برای طرفین تعهدات حقوقی دارد که به نظر می‌رسد شرایط آن در حال حاضر مهیا نیست.

از آنجا که گام برداشتن برای رسیدن به توافق بر سر اجرای یک آتش بس سراسری می‌تواند روندی طولانی و پیچیده باشد، طرفین همچنین برای ارسال فوری کمک‌های انسان‌دوستانه به ساکنان مناطق تحت محاصره و جنگ‌زده در سوریه نیز به توافق رسیدند.

این در حالی است که بشار اسد در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته است تا آغاز مذاکرات صلح، به آنچه او "مبارزه با تروریسم" خواند، ادامه خواهد داد. این مصاحبه روز پنجشنبه و پیش از اعلام توافق ترک مخاصمه انجام شده بود، اما روز جمعه منتشر شد.

سخنگوی سازمان ملل نیز روز جمعه اعلام کرد که آقای دی میستورا قرار است هفدهم فوریه (۲۸ بهمن ماه) اعضای شورای امنیت را در جریان آخرین تحولات سوریه قرار دهد. هرچند به عقیده ناظران مشخص نیست که توافق ترک مخاصمه تا چه حد می‌تواند به از سرگیری مذاکرات صلح کند.

XS
SM
MD
LG