لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

آمریکا از آمادگی اعضای ائتلاف برای تشدید جنگ علیه داعش خبر داد


اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل - ۲۲ بهمن ۱۳۹۴
اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل - ۲۲ بهمن ۱۳۹۴

وزیر دفاع آمریکا که روز پنجشنبه با محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی در حاشیه جلسه وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل ملاقات کرد، گفت ریاض پیشنهاد کرده است نقش بزرگتری در جنگ علیه داعش ایفا کند.

اشتون کارتر گفت "کشورهای متحد ما در خلیج فارس آمادگی خود را برای تشدید عملیات علیه داعش ابراز کرده‌اند. به عنوان نمونه، وزیر دفاع عربستان سعودی گفته است پادشاهی سعودی به تعهدات خود در حملات هوایی ائتلاف شدت می‌بخشد و در اشکال دیگری نیز در جنگ زمینی دخالت خواهد کرد؛ که خبر خوشایندی است."

وی افزود "ما همچنین درباره همکاری با عربستان سعودی که برای رهبری مجموعه‌ای از کشورهای اسلامی در جنگ با افراطگرایی خشونت بار تلاش می‌کند، گفتگو کردیم."

وزیر دفاع آمریکا با بیان این که عربستان سعودی می تواند در آموزش نیروهای امنیتی درگیر در جنگ زمینی کمک کند، گفت متحدان در ائتلاف بین المللی، به فراخوان آمریکا برای تشدید جنگ علیه داعش پاسخ مثبت داده اند.

به گفته آقای کارتر "حدود ۶۰ درصد اعضای ائتلاف هم اکنون تصمیم به افزایش نقش خود در عملیات علیه داعش گرفته اند. یک سوم دیگر از اعضای ائتلاف نیز در چند روز گذشته متعهد شده‌اند اجازه دخالت بیشتر در این جنگ را از پارلمان های خود کسب کنند."

وی اضافه کرد "در مجموع حدود ۹۰ درصد از کشورهای شرکت کننده در ائتلاف نظامی، در چند روز و چند ماه گذشته برای افزایش نقش خود در این جنگ اعلام آمادگی کرده اند. "

ایالات متحده امیدوار است با افزایش نقش کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش، عملیات نظامی در سطحی گسترش یابد که به بازپس‌گیری شهرهای رقه در سوریه و موصل در عراق بیانجامد.

XS
SM
MD
LG