لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

دبیرکل ناتو خواستار توقف حملات روسیه علیه گروه‌های غیر از داعش در سوریه شد


ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو،
ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو،

دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز جمعه گفت از نقش سازنده روسیه در توافق منجر به ترک مخاصمه در سوریه استقبال می‌کند، اما در عین حال از روسیه می‌خواهد حملات خود علیه گروه‌هایی غیر از پیکارجویان داعش را متوقف کند، تا فرصت عملی شدن یک توافق صلح نیز فراهم شود.

ینس استولتنبرگ، که در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل صحبت می کرد، گفت که اعضای ناتو با افزایش نظارت و گسترش عملیات تجسسی در امتداد مرز ترکیه و سوریه، به اجرای توافق ترک مخاصمه در سوریه با هدف مقابله با بحران آوارگان، کمک خواهند کرد.

با اجرای توافق ترک مخاصمه، که در ساعات ابتدایی جمعه به وقت محلی در شهر مونیخ آلمان حاصل شد، ارسال کمک های انسانی به شهرهای تحت محاصره سوریه نیز فراهم خواهد شد که نخستین گشایش عمده و موفقیت‌ دیپلماتیک در این مناقشه شش ساله خواهد بود.

دبیر کل ناتو توقف حملات هوایی روسیه در سوریه را ضروری دانست و گفت "پیام من این است که ما از نقش سازنده تر روسیه در جنگ با داعش استقبال میکنیم ... حملات فشرده روسیه علیه گروه‌های مختلف اوپوزیسیون در سوریه، عملا تلاش‌ها را برای مذاکره در مورد یک راه حل صلح آمیز تضعیف کرده است."

دبیر کل ناتو افزود وی از توافق پنجشنبه شب استقبال می‌کند و به اعتقاد او اکنون مهمترین مساله کسب اطمینان از اجرای توافق است.

توافق ترک مخاصمه در سوریه، توافقی برای آتش بس نیست، زیرا به امضای تمامی گروه‌های اصلی درگیر جنگ شامل نیروهای اپوزیسیون و دولت سوریه نرسیده است.

روسیه از آغاز روشن کرده که ترک مخاصمه در مورد حملات هوایی آن کشور در سوریه، که از چهار ماه پیش موازنه قدرت را به سود دولت بشار اسد تغییر داده است، اعمال نخواهد شد.

روسیه می‌گوید فقط مواضع دو گروه افراطی داعش و جبهه النصرت را هدف حملات هوایی قرار می‌دهد. درحالی که ایالات متحده و کشورهای غربی می‌گویند مسکو بیشتر به مواضع گروه‌های مخالف اسد حمله می‌کند.

XS
SM
MD
LG