لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

عربستان بار دیگر از آمادگی اعزام نیروی ویژه به سوریه خبر داد


عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی و جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست شورای همکاری خلیج فارس - ریاض ژانویه ۲۰۱۶

عربستان سعودی یک بار دیگر گفت اگر ائتلاف بین المللی تصمیم به اعزام نیروی زمینی به سوریه برای مبارزه با داعش بگیرد، آماده است تا نیروهای ویژه خود را به آنجا بفرستد.

پس از آن که وزیر خارجه عربستان سعودی روز دوشنبه با جان کری وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن ملاقات و درباره جنگ سوریه و بحران یمن گفت و گو کرد، این دومین بار است که ریاض از آمادگی و تمایل به اعزام نیروهای ویژه سعودی به سوریه خبر می دهد.

عادل الجبیر در دیدار از مراکش به خبرنگاران گفت: "درباره جزئیات ماهیت مشارکت در این کار، با کارشناسان کشورهای دخیل تصمیم گیری می کنیم."

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که نمی خواهد پس از عراق و افغانستان در جنگی دیگر در خاورمیانه وارد شود تلاش کرده تا از اعزام نیروی زمینی به سوریه خودداری کند.

اما چندین ماه حملات هوایی روسیه در سوریه-که مسکو همواره می گوید علیه نیروهای داعش است- در تسلط دوباره بشار اسد بر شهرهای سوریه و غلبه ارتش بر نیروهای شورشی مخالف دولت کمک کرده است.

همین مسئله زنگ خطر را برای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که از مخالفان اسد حمایت می کنند به صدا درآورده است.

عربستان سعودی عضو ائتلاف بین المللی به رهبر آمریکا است که از سال ۲۰۱۴ در سوریه با داعش می جنگد.

ریاض می گوید بیش از ۱۹۰ حمله هوایی را در سوریه انجام داده هرچند تمرکز عمده نیروهای نظامی سعودی طی یک سال گذشته بر درگیری های یمن و مبارزه علیه حوثی های مخالف دولت صنعا متمرکز بوده است.

ایران و عربستان از نیروهای رقیب در سوریه و یمن حمایت می کنند.

XS
SM
MD
LG