لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

عربستان درخواست ترکیه برای استرداد دو مقام سعودی را رد کرد


«عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان سعودی درخواست ترکیه برای استرداد دو مقام ارشد سعودی درگیر در قتل دو ماه پیش «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی را رد کرد.

وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه ۱۹ آذر گفت که عربستان شهروندان خود را تحویل نمی دهد، همانگونه که قانون اساسی ترکیه نیز استرداد شهروندان ترک را ممنوع کرده است.

او ترکیه را متهم کرد در حالی قرارهای بازداشت را صادر کرده است که حاضر نیست اطلاعات مورد درخواست عربستان را به این کشور بدهد.

مقامات قضایی ترکیه هفته گذشته، برای سعود القحطانی یکی از دستیاران ولیعهد سعودی و احمد العسیری رئیس سازمان اطلاعات آن کشور قرار بازداشت صادر کردند.

این دو، جزو یک گروه از مقاماتی بودند که رهبران سعودی پس از آن که گفتند قتل خاشقجی توسط «عوامل خودسر» انجام گرفته است، برکنار شدند.

در روزهای گذشته برخی نمایندگان مجلس سنای آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، با صدور بیانیه‌ای به انتقاد از نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در قتل جمال خاشقجی در ترکیه پرداختند.

لیندزی گراهام، مارک روبیو و تاد یانگ از جمله سناتورهای جمهوری‌خواه و داین فاینستاین، اد مارکی و کریس کونز از دموکرات‌هایی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

این سناتورها ضمن انتقاد از نقش محمد بن سلمان در قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسید، به پرونده حقوق‌ بشری عربستان سعودی و نقش این کشور در جنگ یمن هم اشاره کرده‌اند.

بیانیه این سناتورها یک روز پس از دیدار جمعی از رهبران سنا با جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، منتشر شده است. رئیس سیا به رهبران سنا در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی گزارش داده بود.

جمال خاشقجی که در آمریکا در تبعید خودخواسته به سر می برد و برای روزنامه واشنگتن پست مطلب می نوشت، دوم اکتبر سال جاری پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه کشته شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG