لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

رایان کراکر: عربستان و ترکیه شاهد تغییرات داخلی زیادی هستند


رایان کراکر (نفر اول نشسته از راست) از دیپلمات های با سابقه آمریکا در کشورهای خاورمیانه است.
رایان کراکر (نفر اول نشسته از راست) از دیپلمات های با سابقه آمریکا در کشورهای خاورمیانه است.

یک دیپلمات با تجربه آمریکا می گوید ترکیه و عربستان دو متحد نزدیک ایالات متحده هرچند شاهد تغییرات بزرگی در داخل خود هستند، اما باید همکاری با آمریکا را ادامه بدهند.

روز جمعه نه آذر، رایان کراکر، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان، عراق، کویت، پاکستان، سوریه و لبنان در نشست مرکز سیاست خاورمیانه در محل کنگره آمریکا درباره رقابت میان ترکیه و عربستان سعودی در خاورمیانه سخنرانی کرد.

ترکیه متحد امریکا در پیمان ناتو است و عربستان سعودی متحد دیرینه آمریکا در خاورمیانه محسوب می شود. روابط هر دو کشور در ماههای اخیر با آمریکا دستخوش تغییراتی شد و قتل جمال خاشقجی رابطه دو کشور را نیز پر تنش کرد.

رایان کراکر دیپلمات آمریکایی در جلسه مرکز سیاست خاورمیانه، روابط دیرینه ایالات متحده با ترکیه و عربستان سعودی را از زمان پس از جنگ جهانی دوم بسیار با اهمیت توصیف کرد.

آقای کراکر رابطه آمریکا با این دو کشور را بسیار جامع تر و گسترده تر از آنچه تیتر خبرها را تشکیل داده است، توصیف کرد که در عین حال آنرا پیچیده تر و عمیق تر می سازد.

وی گفت هر دو کشور در حال تغییر داخلی قابل توجهی شده اند. در ترکیه رجب طیب اردوغان همه ساختار داخلی و نظامی کشور را باز سازی کرده است. در عربستان نیز محمد بن سلمان امیدوار به تغییرات بنیادین است.

آقای کراکر گفت درسی را که در مورد این دو کشور آموخته آن است که تفاوت ایدئولوژی میان آنها ممکن است در راهبرد آینده بیش از گذشته نقش ایفاکند.

به گفته او، در عربستان ایدئولوژی سلفی حاکم است و اردوغان از اخوان المسلمین حمایت میکند.

اعضای پنل بر این نظر بودند که با توجه به تحولات اخیر خاورمیانه و در حال حاضر، مشکل بتوان گفت ترکیه به طور مشخص در منطقه چه نقشی را دنبال خواهد کرد و سوال مطرح اکنون این است که روابط آمریکا با این دوکشور در چه جهتی حرکت خواهد کرد.

به گفته اعضای این نشست، تحولات بهار عرب وتوافق اتمی دولت باراک اوباما با رژیم تهران، محاسبات متحدان آمریکا در خاورمیانه را دگرگون کرد و هرچند از سیاست دولت پرزیدنت ترامپ در خاورمیانه خشنود هستند، اما احساس اطمینان به ادامه آن را ندارند.

رایان کراکر در این جلسه گفت ایالات متحده که پس از جنگ جهانی دوم رهبری قوی جهان را در ایجاد نظم جهانی به عهده گرفت، اکنون به این رهبری در جهان بیش از پیش احساس نیاز می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG