لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

حکم جلب ترکیه برای دو مقام سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقجی


پیشتر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نتیجه گرفته بود که جمال خاشقجی به دستور محمد بن سلمان به قتل رسیده است.
پیشتر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نتیجه گرفته بود که جمال خاشقجی به دستور محمد بن سلمان به قتل رسیده است.

دادستان کل استانبول برای دو مقام ارشد عربستان سعودی در رابطه با پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی قرار بازداشت صادر کرد.

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که دادستانی کل استانبول در ادامه تحقیقات مربوط به پرونده قتل جمال خاشقجی ، روزنامه نگار سعودی، برای ژنرال احمد العسیری معاون سابق سازمان اطلاعات و همچنین سعود القحطانی از مشاوران نزدیک محمدبن‌سلمان ولیعهد سعودی حکم بازداشت صادر شده است.

جمال خاشقجی مقیم آمریکا بود و در روزنامه واشنگتن پست مطالب انتقادی درباره عملکرد حکومت عربستان می‌نوشت.

ژنرال احمد العسیری و سعود القحطانی متهم هستند که در طرح نقشه جنایت، شکنجه و قتل عمد این روزنامه‌نگار مشارکت داشته‌اند.

دادستان کل استانبول اعلام کرد که براساس مدارک بدست آمده در روند تحقیقات از ۱۸ نفر بازداشت شده از سوی تیم تحقیقات عربستان، ظن قوی وجود دارد که این دو مقام ارشد عربستانی در جریان قتل خاشقجی بوده‌اند.

همچنین دولت ترکیه بار دیگر از مقامات عربستانی درخواست کرده است که این پرونده را برای رسیدگی به ترکیه تحویل دهد. مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت: تحقیقات درباره قتل این روزنامه نگار ادامه دارد و ترکیه تا آخر موضوع را پیگیری خواهد کرد.

او تاکید کرد که در صورت مسدود شدن روند پرونده نیز ابایی از آغاز تحقیقات بین المللی در این مورد نداریم.

ترکیه در شرایطی ​برای دو مقام ارشد و نزدیک به ولیعهد عربستان سعودی قرار بازداشت صادر کرده است که روز سه شنبه پس از ارائه گزارش جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، به رهبران سنا در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی، سناتورهای آمریکا اعلام کردند که محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان، در قتل این روزنامه نگار منتقد سعودی دست داشته است.

بنا بر گزارش های قبلی رسانه های آمریکایی، سازمان سیا نتیجه گرفته است که قتل خاشقجی به دستور محمد بن سلمان انجام شده است؛ اما مقامات عربستان این موضوع را رد کرده اند.

همچنین پیش از این، وزارت خزانه داری آمریکا در آبان ماه، ۱۷ مقام و شهروند عربستان سعودی را در ارتباط با پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در استانبول، تحریم کرد که سعود القحطانی نیز در لیست تحریم های ایالات متحده قرار دارد.

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر سال جاری و دقایقی پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول به دست عوامل سعودی کشته شد. مقام های ترکیه می گویند که وی در داخل کنسولگری خفه و سپس جسدش تکه تکه و نابود شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG