لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۷

بعد از آمریکا، کانادا هم ۱۷ نفر را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد


نخست وزیر و وزیر خارجه کانادا

سه هفته بعد از تحریم مقام های عربستان به خاطر قتل روزنامه نگار منتقد سعودی توسط آمریکا، دولت کانادا هم ۱۷ نفر از مقام ها و افراد تبعه عربستان را تحریم کرد.

وزارت خارجه کانادا روز پنجشنبه ۸ آذر در بیانیه ای قتل جمال خاشقجی را «فراقضایی» نامید و نوشت این افراد برای دخالت در قتل او تحریم شده اند.

کانادا و عربستان پیش از این بر سر یک گزارش اتاوا درباره نقض حقوق بشر توسط عربستان اختلاف نظر داشتند.

جمال خاشقجی در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می برد و برای روزنامه واشنگتن پست می نوشت. او آخرین بار در تاریخ دوم اکتبر در حین ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه دیده شد.

پیش از این، وزارت خزانه داری آمریکا در آبان ماه، ۱۷ مقام و شهروند عربستان سعودی را در ارتباط با پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در استانبول، تحریم کرد.

«سعود القحطانی» مشاور نزدیک محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، از جمله مقام های ارشدی است که در لیست تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است.

عربستان دست داشتن شاهزاده محمد بن سلمان را در این ماجرا رد کرده است.

دولت آمریکا می گوید مستندی درباره نقش محمد بن سلمان در قتل خاشقجی وجود ندارد. این در حالی است که برخی از اعضای ارشد سنا از جمله باب کورکر می گویند تحلیل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا چیز دیگری می گوید. در جلسه دیروز وزرای دفاع و خارجه آمریکا با اعضای کنگره، رئیس سازمان سیا حضور نداشت.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده بود هرگونه تغییر رفتار آمریکا با عربستان، فشارها علیه تهران را به خطر می اندازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG