لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

ترکیه جنبش تحت رهبری فتح الله گولن را تروریستی اعلام کرد: همردیف شبه نظامیان کرد


فتح الله گولن، روحانی شهروند ترکیه حدود ده سال است که در تبعیدی خودخواسته در آمریکا به سرمی برد.
فتح الله گولن، روحانی شهروند ترکیه حدود ده سال است که در تبعیدی خودخواسته در آمریکا به سرمی برد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه رسما جنبش مذهبی تحت رهبری فتح الله گولن را گروهی تروریستی خواند و گفت اعضای جنبش این چهره اسلامی، موسوم به "جنبش خدمت" که به تلاش برای ساقط کردن حاکمیت ترکیه متهم باشند، تحت تعقیب قرار می گیرند.

اقدام اخیر رئیس جمهوری ترکیه تشکیلات گولن را همردیف شبه نظامیان کرد قرار می دهد که در حال حاضر با ارتش ترکیه در مناطق جنوب شرقی این کشور در حال جنگ و درگیری اند. فتح الله گولن متحد سابق اردوغان است و در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا به سر می برد.

به نوشته خبرگزاری رویترز این احتمال وجود دارد که اردوغان از این اقدام برای استرداد گولن به ترکیه استفاده کند و واشنگتن را تحت فشار بگذارد هرچند مقامات آمریکا بعید است که بدون تضمین های قوی به چنین اقدامی تن دهند.

اردوغان شامگاه دوشنبه در ازمیر گفت: "نمی گذاریم کسانی که در کشور تفرقه می افکنند، دربروند."

او گفت کابینه ترکیه تصویب کرده که پیروان گولن را "گروه ترور گولنیست" نام بگذارند.

منتقدان رجب طیب اردوغان او را به خودکامگی متهم می کنند. او فتح الله گولن را تروریست می داند و به دنبال قطع نفوذ او در ترکیه است. فتح الله گولن شبکه ای از مدارس و شرکت ها را در ترکیه و خارج از مرزهای این کشور تاسیس کرده است.

اردوغان، گولن را به توطئه علیه خود از طریق تشکیل شبکه ای از حامیانش در رسانه ها، دادگاه ها و نظام آموزشی متهم می کند. گولن این اتهامات را رد کرده است.

دولت ترکیه رسانه های نزدیک به گولن را بسته، بانک ها را گرفته و صدها نفر را بازداشت کرده است. هزاران نفر از پیروان این روحانی ترکیه در پلیس و قوه قضائیه یا اخراج شده اند و یا به کارهای دیگر گمارده شده اند.

فتح الله گولن بیش از یک دهه است که در تبعیدی خودخواسته در آمریکا به سر می برد. جنبش خدمت تحت رهبری او در اروپا، آمریکا، آسیا و آفریقا فعال است.

XS
SM
MD
LG