لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۴

دولت ترکیه احکام دستگیری فتح الله گولن و ۶۶ نفر دیگر را صادر کرد


فتح اله گولن روحانی مقیم آمریکا - آرشیو
فتح اله گولن روحانی مقیم آمریکا - آرشیو

دولت ترکیه روز جمعه احکام دستگیری فتح الله گولن روحانی مقیم آمریکا، و ۶۶ نفر دیگر را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری آناتولی، این اقدام تاکیدی است بر مبارزه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای از بین بردن نفوذ متحد سابقش، که متهم به تلاش برای سرنگون کردن دولت اردوغان شده است.

اردوغان فتح الله گولن را به نفوذ پنهانی در پلیس، قوه قضائیه و نهادهای سیاسی متهم می‌کند؛ پنج نفر هم اخیرا به اتهام همدستی با یک گروه تروریستی، بازداشت شده اند.

یک عضو سابق حزب حاکم عدالت و توسعه نیز در میان پنج نفری است که در جریان عملیات در سراسر ترکیه علیه آنچه "دولت موازی" نامیده می شود، دستگیر شده اند.

ایلحان ایسبیلن پس از تحقیقات فساد در سال ۲۰۱۳ میلادی، که حلقه داخلی اردوغان را شامل می شد، از سمت خود در حزب عدالت و توسعه استعفا داد. آن تحقیقات آخرین عاملی بود که مناسبات اردوغان با گولن را قطع کرد.

از آن هنگام رئیس جمهوری ترکیه اقدام به تصفیه نیروهای پلیس و قوه قضائیه از آنچه آن را یک "شبکه توطئه گران و تروریست ها در داخل و خارج" نامیده، کرده است.

این نخستین بار نیست که حکم دستگیری فتح الله گولن صادر می شود. او از ماه مارس ۱۹۹۹ ساکن ایالت پنسیلوانیا در آمریکا زندگی کرده و به فعالیت های خود ادامه می دهد. احتمال نمی‌رود واشنگتن او را به ترکیه بازگرداند.

رسانه های محلی ترکیه گزارش داده اند که ۴۳ نفر از مجموع ۶۷ نفری که روز جمعه برای آنها قرار بازداشت صادر شد، در خارج از کشور بسر می برند.

XS
SM
MD
LG