لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

ترکیه بار دیگر تعدادی از افسران پلیس آن کشور را بازداشت کرد


پلیس ترکیه برای دومین بار در طول چند ماه گذشته، به خانه‌های افسران پلیس آن کشور یورش برد و دست کم ۲۵ نفر از آنها که مظنون به «شنود غیرقانونی» بودند را بازداشت کرد.

به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه، پلیس با در دست داشتن حکم دادگاه برای بازداشت ۳۳ نفر در استانبول و ۱۳ ایالت دیگر، به خانه‌های همکاران خود یورش برد و ۲۵ نفر را دستگیر کرد.

پلیس ترکیه در اقدام مشابهی در اواخر تیر ماه، طی عملیاتی گسترده در ۲۵ استان آن کشور، بیش از ۱۰۰ نفر را به اتهام جاسوسی و شنود مکالمات رجب طیب اردوغان نخست وزیر بازداشت کرد، که بعداً به غیر ۳۱ نفر، بقیه آزاد شدند.

به گفته مقام‌های دولتی ترکیه، عملیات پلیس بیشتر هواداران جنبش اسلامی میانه‌رو به رهبری فتح‌الله گولن، روحانی مسلمان ساکن آمریکا، را هدف قرار می‌دهد.

روز دوشنبه نخست وزیر ترکیه در مصاحبه‌ای، جنبش گولن را تهدیدی علیه امنیت ملی خواند و تعهد کرد که اگر در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، این جنبش را سرکوب خواهد کرد.

آقای اردوغان ادعا می‌کند تحقیقات در باره فساد، که برخی از وزیران دولت او را وادار به استعفا کرد، بخشی از کودتای نافرجام پیروان آقای گولن بوده است.

در اوائل سال جاری نیز، تعداد زیادی از افسران پلیس ترکیه در همین ارتباط برکنار شده بودند.

XS
SM
MD
LG