لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

پلیس ترکیه به دفتر یک روزنامه منتقد دولت حمله کرد


سردبیران یک روزنامه منتقد دولت ترکیه یورش پلیس ترکیه به دفتر آن روزنامه را محکوم کردند. حمله پلیس ترکیه به دفتر روزنامه زمان به دنبال صدور حکم دادگاهی برای در کنترل گرفتن آن روزنامه پر تیراژ صورت گرفت.

پلیس ترکیه با استفاده از ماشین آب پاش و گاز اشک آور تلاش کرد کسانی که برای حمایت از آزادی رسانه ها در مقابل دفتر روزنامه زمان جمع شده بودند را متفرق کند.
پلیس پس از درگیری با کارکنان روزنامه در داخل ساختمان سرانجام موفق شد کنترل روزنامه زمان را به دست گیرد.
حمله به روزنامه زمان پس از آن روی داد که صبح جمعه دادگاهی در استانبول حکم داد کنترل این روزنامه به افرادی که از سوی دادگاه تعیین می شوند سپرده شود. زمان عمده ترین رسانه منتقد رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است .

حکم اخیر موجب شد طرفداران آزادی رسانه ها در مقابل دفتر روزنامه جمع شوند.
حکم دادگاه و یورش پلیس به نگرانی در مورد نقض آزادی رسانه ها در ترکیه افزوده است.
عبدالحمید بیلیجه سردبیر روزنامه زمان گفت: "متاسفانه در سه چها ر سال اخیر این روند وجود داشته که هر کسی علیه سیاست های دولت سخن بگوید با دادگاه، زندان یا به کنترل دولت در آمدن روبرو می شود. این دوران تاریکی برای کشور و دموکراسی ما است. این دوران تاریک نمی تواند ادامه داشته باشد."
حمله به روزنامه زمان بخشی از تلاش دولت رجب طیب اردوغان در مقابله با طرفداران فتح الله گولن است.
آقای گولن که یک شخصیت مذهبی است و در ایالات متحده زندگی می کند از منتقدان رئیس جمهوری ترکیه است.
اردوغان، فتح الله گولن را متهم می کند که در توطئه برای براندازی دولت او شبکه هایی را در میان رسانه ها پلیس و سیستم قضایی آن کشور ایجاد کرده است. گولن این اتهام را رد کرده است.

_

XS
SM
MD
LG