لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

اردوغان: اتحادیه اروپا صریح بگوید خواهان عضویت ترکیه هست یا خیر


رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه از سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست به صراحت و روشنی بگویند آیا خواهان عضویت آنکارا در آن بلوک اروپایی هستند یا خیر.

آنکارا سالها به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا بوده است، اما حوادث و سرکوب‌های پس از کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه، مذاکرات را عملا به بن‌بست کشانده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رجب طیب اردوغان که برای یک دیدار رسمی به لهستان رفته است، از اروپایی‌ها خواست نظر خود را در این زمینه با شفافیت اعلام کنند.

رئیس جمهوری ترکیه در نشست خبری مشترک با همتای لهستانی خود در ورشو گفت، «اگر می خواهید (عضویت) ترکیه را بپذیرید، اقدام کنید. اگر نمی‌خواهید، فقط بگوئید.»

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اواخر شهریور، ضمن انتقاد از رفتارهای آنکارا، گفت امکان عضویت ترکیه در اتحادیه از میان رفته است.

ژان کلود یونکر عملکرد دولت ترکیه پس از کودتای ۲۵ تیر ۱۳۹۵ را خلاف ارزش‌های اروپایی خواند و گفت اتحادیه اروپا یک کشور واحد نیست، اما قانون در آن حکمفرماست.

وی از آنکارا خواست به جای بازداشت شهروندان اروپایی، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی، و همچنین فاشیست خواندن رهبران اروپا، به تقویت ارزش‌های مشترک با اروپا بپردازد.

به دنبال سرکوب‌های پس از کودتا و بازداشت برخی شهروندان خارجی در ترکیه، روابط آن کشور با برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به ویژه آلمان، به تنش کشیده شده است.

آلمان ماه گذشته از بازداشت دو تن دیگر از شهروندان خود در ترکیه خبر داد. پیش از این ۱۰ شهروند آلمانی دیگر، از جمله یک روزنامه نگار ترک تبار، در ترکیه زندانی شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG