لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

مرکل: ترکیه نمی تواند در آلمان درباره اجرای مجازات اعدام رای گیری کند


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان - آرشیو
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان - آرشیو

صدر اعظم آلمان روز سه شنبه گفت امکان حضور شهروندان ترک ساکن در آن کشور اروپایی را در هر گونه انتخاباتی برای بازگرداندن مجازات اعدام به نظام قضایی ترکیه فراهم نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز از قول آنگلا مرکل نوشت، به سفارتخانه و کنسولگری‌های ترکیه در آلمان اجازه نخواهد داد در مورد احیای مجازات اعدام، که در اتحادیه اروپا ممنوع است، رأی گیری به عمل آورد.

رئیس جمهوری ترکیه شهریور سال گذشته و چند هفته پس از کوتای نافرجام در آن کشور، بازگرداندن مجازات اعدام به نظام قضایی کشور را آرزوی اکثریت مردم دانست و اواخر اسفند هم گفت در انتظار اقدام پارلمان در این زمینه است.

آلمان ماه گذشته اجازه داد شهروندان ترک ساکن آن کشور در همه پرسی قانون اساسی ترکیه، که به افزایش اختیارات رئیس جمهوری منجر می شد، شرکت کنند. اما برخی مسئولان آلمانی مانع تبلیغات دولت رجب طیب اردوغان شدند.

جمهوری ترکیه در راستای تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا، مجازات اعدام را رسما در سال ۲۰۰۲ میلادی از نظام قضایی خود حذف کرد. این کشور از سال ۱۹۸۴ میلادی تا آن زمان نیز کسی را اعدام نکرده بود.

احیای مجازات اعدام در ترکیه می‌تواند به منزله پایان رسمی گفت‌وگوهای اتحادیه اروپا با آنکارا برای پیوستن ترکیه به آن بلوک اروپایی باشد باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG