لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

رئیس اتحادیه اروپا: امکان عضویت ترکیه در اتحادیه از بین رفت


ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در پارلمان اروپا سخنرانی کرد.
ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در پارلمان اروپا سخنرانی کرد.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با انتقاد از رفتارهای دولت ترکیه، گفت که امکان عضویت ترکیه در این اتحادیه از میان رفته است.

ژان کلود یونکر روز چهارشنبه ۲۲ شهریور در پارلمان اروپا با انتقاد از عملکرد ترکیه در یکسال اخیر و بخصوص بعد از کودتای نافرجام، این اقدامات را خلاف ارزش های اروپایی نامید و گفت: اتحادیه اروپا یک کشور واحد نیست اما حکومت قانون بر آن جاریست و این موازین می گوید عضویت ترکیه در آینده در اتحادیه منتفی است.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از ترکیه خواست بجای بازداشت شهروندان اروپایی، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و همچنین فاشیست خواندن رهبران اروپایی، به تقویت ارزش های مشترک با اروپا بپردازد.

او گفت از ترکیه می خواهیم تمامی روزنامه نگاران را آزاد کند... از ترکیه می خواهیم خطاب قرار دادن سران اروپا را با عنوان های فاشیست و هوادار نازیسم متوقف کند.

این صریح ترین واکنش به درخواست عضویت ترکیه در اتحادیه اروپاست که از سالها پیش مطرح شده بود. با این حال در یکسال اخیر تنش بین ترکیه و برخی کشورهای بزرگ اروپا افزایش یافت.

بعد از کودتای نافرجام تابستان گذشته، دولت رجب طیف اردوغان هزاران نفر را بازداشت و از کار برکنار کرد. او همچنین دولت های غربی و اروپایی را به پناه دادن به فراریان کودتا متهم کرد. موضوع دیگری که تنش بین اردوغان و کشورهای اروپایی را افزایش داد، برگزاری همه پرسی افزایش اختیارات رئیس جمهوری ترکیه بود.

زمانیکه حامیان آقای اردوغان قصد برگزاری کارزارهایی در شهرهای آلمان و هلند را برای جلب آرای ترک تبارهای مقیم این کشورها داشتند، با مخالفت مقام های محلی و اروپایی روبرو شدند، چرا که آنها معتقدند ترکیه با این همه پرسی، از مسیر دموکراسی فاصله می گیرد.

همین ممانعت ها موجب جنگ کلامی بین اردوغان و برخی رهبران اروپایی از جمله آلمان شد بطوریکه هفته پیش آنگلا مرکل خواستار رد کامل درخواست عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG