لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

آلمان می گوید ترکیه دو شهروند دیگر این کشور را بازداشت کرده است


زیگمار گابریل پیشتر نسبت به بازداشت شهروندان آلمانی در ترکیه هشدار داده بود.
زیگمار گابریل پیشتر نسبت به بازداشت شهروندان آلمانی در ترکیه هشدار داده بود.

دولت آلمان از بازداشت دو تن دیگر از شهروندان آن کشور در ترکیه خبر داد. سخنگوی دولت آلمان می گوید یک زوج آلمانی روز یکشنبه در استانبول بازداشت شدند.

یکی از آنها در بازداشت ماند و دیگری آزادشده اما اجازه خروج از ترکیه را ندارد.

سخنگوی دولت آلمان این اقدام آنکارا را ادامه بازداشت های کتره ای دولت اردوغان قلمداد کرده و می گوید کابوس بازداشت ها موجب نگرانی عمیق دولت است.

وی از مسافران آلمانی به ترکیه خواست برای برنامه ریزی سفر به این کشور بیشتر فکر کنند.

سخنگوی دولت آلمان گفت هنوز به طور رسمی علیه سفر شهروندان آلمانی به ترکیه هشدار صادر نشده است. در صورت صدور چنان هشداری ترکیه هم ارز کشورهای جنگ زده یمن، لیبی و سوریه قرار خواهد گرفت.

پیش از این ۱۰ تن از شهروندان آلمانی از جمله «دنیز یوچل» روزنامه نگار ترک تبار در ترکیه زندانی شده اند.

در اعتراض به بازداشت های آلمانی ها، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در سخنان چند روز پیش خواستار لغو گفتگوهای اتحادیه اروپا با آنکارا با هدف پذیرفتن ترکیه به عضویت اتحادیه شد اما روز دوشنبه «گونتر اوتینگر» کمیسریای اتحادیه اروپا گفت در حال حاضر بر نامه ای برای لغو گفتگوهای اتحادیه با آنکارا وجود ندارد و گفتگوها ادامه خواهد یافت.

آلمان و ترکیه از یک سال پیش اختلاف شان افزایش یافته است. ترکیه آلمان را متهم به پناه دادن به عوامل کودتای ناکام سال گذشته در این کشور کرده است.

همزمان با تلاش اردوغان برای افزایش اختیارات با تغییر قانون اساسی، آلمان آن را خلاف دموکراسی دانست و حتی مانع برگزاری تجمعات حامی اردوغان در برخی شهرهای آلمان شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG