لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

رهبر زندانی اپوزوسیون ترکیه: هیچ قاضی نمی‌تواند مقابل اردوغان بایستد


صلاح الدین دمیرتاش نماینده پیشین پارلمان ترکیه و رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب طرفدار کردها - آرشیو
صلاح الدین دمیرتاش نماینده پیشین پارلمان ترکیه و رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب طرفدار کردها - آرشیو

یکی از رهبران محبوس اپوزوسیون و رهبر حزب طرفدار کردهای ترکیه با بیان این که هیچ قاضی در کشور وجود ندارد که جرأت ایستادن در برابر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را داشته باشد، از برگزاری یک دادگاه منصفانه برای خود ابراز تردید کرد.

صلاح الدین دمیرتاش نماینده پیشین پارلمان از حزب دموکراتیک خلق‌ها در مصاحبه‌ای کم‌سابقه از زندان با خبرگزاری رویترز گفت، برخی انتقادها در مورد آن که در جلوگیری از شکست مذاکرات صلح حزب کارگران کردستان با دولت ناکام بوده است را می‌پذیرد.

این حقوقدان فعال در حوزه حقوق بشر یکی از چند نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان ترکیه است که سال گذشته و در راستای دستگیری‌های گسترده پس از کودتای نافرجام ۲۵ تیر ۱۳۹۵، به اتهام ارتباط با پ ک ک، بازداشت و روانه زندان شده است.

آنکارا، همراه با ایالات متحده و اتحادیه اروپا، حزب کارگران کردستان (پ ک ک) را – که مبارزه مسلحانه خود را با دولت از سال ۱۹۸۴ آغاز کرد – یک گروه تروریستی می‌داند. این حزب اتهام تروریسم را رد کرده و می‌گوید برای دفاع از حقوق کردها مبارزه می‌کند.

آقای دمیرتاش در گفت‌وگوی اختصاصی خود با رویترز گفته است «تصمیم بازداشت من و همکارانم، سیاسی است. در حال حاضر، دستگاه قضایی ترکیه تحت فشار و کنترل کامل حزب (حاکم) عدالت و توسعه است.» اردوغان از بنیانگذاران عدالت و توسعه است.

وی در ادامه اظهارات کتبی خود که از داخل زندان و از طریق وکلایش برای رویترز ارسال شده است، با بیان این که «هیچ کس شانسی برای دادرسی عادلانه ندارد،» گفت «متاسفانه هیچ قاضی در ترکیه نمی‌تواند به سخنان خلاف قانون اردوغان اعتراض کند.»

به دنبال سرکوب گسترده پس از کودتا، رجب طیب اردوغان با انتقادهای گسترده‌ای – هم از داخل و هم از سوی اتحادیه اروپا – روبرو است. موج دستگیری‌ها به دستگاه قضایی ترکیه نیز رسیده و بیش از ۴ هزار قاضی و دادستان از سمت‌های خود برکنار شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG