لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

مخالفت آلمان با راهپیمایی حامیان اردوغان در هامبورگ؛ بحران جدید آغاز می‌‌شود؟


راهپیمایی حامیان رجب طیب اردوغان در شهر «کلن» آلمان، ژوئیه ۲۰۱۶
راهپیمایی حامیان رجب طیب اردوغان در شهر «کلن» آلمان، ژوئیه ۲۰۱۶

آلمان با برگزاری راهپیمایی حامیان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، طی نشست جی ۲۰ که در آلمان برگزار می شود مخالفت کرد.

بنا به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، آلمان اعلام کرد برگزاری راهپیمایی از سوی حامیان رئیس جمهوری ترکیه در شهر هامبورگ آلمان همزمان با برگزاری اجلاس بیست اقتصاد بزرگ جهان موسوم به جی ۲۰، امری نامناسب است.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، با اشاره به تقاضای رسمی ترکیه برای برگزاری این راهپیمایی گفت «این ایده خوبی نیست.»

آقای گابریل افزود: «این اقدام ما در چارچوب قانون اساسی توجه‌پذیر است.»

واکنش ترکیه

بنا به گزارش وبسایت «لوکال» آلمان، ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه، در واکنش به بیانات وزیر خارجه آلمان در منع صدور مجوز راهپیمایی گفت رویکرد آلمان «غیر قابل قبول است» و افزود ممانعت از سخنرانی آقای اردوغان در آلمان نشان دهنده «معیارهای دوگانه اروپایی» است.

آلمان در ماه مارس نیز با برگزاری راهپیمایی حامیان اردوغان در کشور به قصد تبلیغ برای طرح اصلاحاتی اردوغان در قانون اساسی مخالفت کرده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز در واکنش به این اقدام، دولت آلمان را دولتی «با عملکرد مشابه دولت نازی‌» خطاب کرده بود.

با وجودی که ترکیه و آلمان هر دو در پیمان ناتو متحد هستند، اما بسیاری از سیاستمداران آلمان و اتحادیه اروپا، آقای اردوغان را به خاطر سرکوب شدید مخالفان خود پس از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ محکوم کرده اند.

اجلاس بیست اقتصاد بزرگ جهان موسوم به جی ۲۰ در روزهای هفتم و هشتم ژوئیه در شهر هامبورگ آلمان برگزار خواهد شد که ترکیه نیز یکی از کشورهای شرکت کننده در آن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG