لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

نظرسنجی جدید: دادگاهها در لغو فرمان مسافرتی ترامپ درست عمل می‌کنند


یکی از تجمع های مخالفان فرمان محدودیت مسافرتی پرزیدنت ترامپ در ایالت ماساچوست
یکی از تجمع های مخالفان فرمان محدودیت مسافرتی پرزیدنت ترامپ در ایالت ماساچوست

یک نظرسنجی جدید توسط آسوشیتدپرسس و مرکز تحقیقاتی ان.او.آر.جی می گوید اغلب آمریکایی ها می گویند دادگاه های فدرال در مسدود کردن قانون منع مسافرتی دونالد ترامپ درست عمل می کنند.

دادگاه های فدرال آمریکا دو فرمان ریاست جمهوری آمریکا علیه مسافرت شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران به ایالات متحده را معلق کرده اند.

دونالد ترامپ می گوید فرمان منع مسافرت جلوی ورود تروریست های بالقوه به ایالات متحده را می گیرد. مخالفان این نظر از جمله شماری از مقامات دولتی آمریکا می گویند هدف از این فرامین ممانعت از ورود مسلمانان به آمریکا است.

نظرسنجی اخیر حاکی است که ۵۷ درصد از شرکت کنندگان گفته اند دادگاه های آمریکا در مسدود کردن فرمان آقای ترامپ صحیح عمل کرده اند. ۳۹ درصد نیز می گویند تصمیم قضات غلط است.

این نظرسنجی به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس کاملا تحت تاثیر گرایش حزبی است: ۸۲ درصد از دمکرات ها قضاوت دادگاه ها را دست و ۷۳ درصد از جمهوریخواهان آن را اشتباه ارزیابی کرده اند.

دونالد ترامپ اولین بار فرمان مهاجرتی خود را در اواخر ژانویه صادر کرد. بر اساس آن شهروندان ایران، عراق، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی از سفر به آمریکا منع می شدند. آن فرمان شامل دارندگان اقامت دائمی و ویزای آمریکا نیز می شد.

این فرمان همچنین استقرار پناهجویان در آمریکا را منع می کرد. این فرمان در دادگاه فدرال مسدود شد.

فرمان دوم آقای ترامپ عراق را از فهرست حذف کرد و صاحبان کارت سبز و ویزا را نیز خارج ساخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG