لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

تغییرات جدید در فرم تقاضای ویزای آمریکا؛ شرایط کمی سخت تر می‌شود


دولت ترامپ گفته متعهد است برای تامین امنیت شهروندان آمریکایی، ورود شهروندان برخی کشورها را محدود کند.
دولت ترامپ گفته متعهد است برای تامین امنیت شهروندان آمریکایی، ورود شهروندان برخی کشورها را محدود کند.

ایالات متحده تغییراتی در فرم درخواست و بررسی تقاضای صدور ویزا داده است. تغییراتی که رئیس جمهوری آمریکا آنرا روند سختگیرانه تر خوانده است.

دولت ترامپ پرسشنامه جدیدی را به متقاضیان ویزا می دهد و از آنان درباره رسانه های اجتماعی که در پنج سال گذشته داشته اند سوال می کند.

اداره مدیریت و بودجه آمریکا این تمهیدات جدید را تایید کرده است.

مقامات کنسولی آمریکا اکنون می توانند از متقاضیان شماره گذرنامه های قبلی، حساب های آنان در رسانه های اجتماعی، آدرس ایمیل، شماره تلفن، آدرس محل سکونت، وضع استخدام و سابقه مسافرت آنان در ۱۵ سال گذشته را بگیرند.

خبرگزاری رویترز می گوید پاسخ دادن به این سوالات داوطلبانه است اما پرسشنامه جدید می گوید که عدم ارائه اطلاعات ممکن است روند صدور ویزا را به تاخیر انداخته یا جلوی آن را بگیرد.

منتقدان می گویند پرسشنامه جدید زحمت آفرین است و می تواند موجب تاخیرهای طولانی در روند رسیدگی به تقاضای ویزای افراد شده و یا آنان را از تقاضای ویزای آمریکا دلسرد کند.

بدر فرم های قبلی معمولا اطلاعات متقاضی در پنج سال اخیر پرسیده می شد همچنین از آنها خواسته می شود علاوه بر شماره تلفن پنج سال اخیر، ایمیل خود را اعلام کنند و فعالیت خود در شبکه های اجتماعی را توضیح بدهند.

این فرم را سه شنبه هفته پیش، سازمان مدیریت و بودجه دولت آمریکا به طور اضطراری تائید و نهایی کرد و بجای روال معمول که سه ساله است، آن را برای شش ماه آینده ابلاغ کرد و به نظر می رسد این فرم نیز به زودی تغییر خواهد کرد.

گزارش گیتا آرین درباره تغییرات ویزا شامل چه چیزهایی می شود؛ صدور ویزا سخت تر می شود؟

تغییر فرم درخواست ویزا، به موازات فرمان اجرائی پرزیدنت ترامپ در مورد محدود کردنِ موقت ورود شهروندان شش کشور عمدتاً مسلمان به آمریکا از جمله ایران صورت می گیرد. دولت می گوید هدف آن شناسایی افراد وابسته به گروه های تروریستی است.

پرزیدنت ترامپ دو فرمان اجرایی پیشتر صادر کرد که براساس آن صدور ویزا برای شهروندان شش کشور ایران، لیبی، یمن، سودان، سوریه و سومالی بطور موقت به مدت سه ماه تعلیق شود اما هر دو فرمان اجرایی او توسط قضات فدرال لغو شد.

با این حال دولت سعی دارد در حوزه مقررات دولتی و اختیارات وزارت خارجه بر صدور ویزا سختگیری کند.

دولت ترامپ می گوید هدف از این محدودیت ها ایجاد امنیت بیشتر برای شهروندان آمریکایی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG