لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۱

ماجرای اعتراض ترامپ به یک سناتور برای نقل اظهارات قاضی پیشنهادی دیوانعالی چیست


نیل گورساچ (چپ)، گزینه ترامپ برای دیوان‌عالی، و ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات
نیل گورساچ (چپ)، گزینه ترامپ برای دیوان‌عالی، و ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه به اظهارات یک سناتور دموکرات که محتوای یک مکالمه خصوصی با قاضی گورساچ را به بیرون درز داد، اعتراض کرد.

روز گذشته، قاضی نیل گورساچ، نامزد کاخ سفید برای کرسی نهم دیوان‌عالی کشور، در دیدار با سناتور ریچارد بلومنتال، انتقاد پرزیدنت ترامپ از نظام قضایی آمریکا را مأیوس کننده و مخرب روحیه خواند.

انتشار این اظهارات از سوی آقای بلومنتال، اعتراض پرزیدنت ترامپ را به دنبال داشت.

انتقاد نیل گورساچ باز می گردد به توئیتی از پرزیدنت ترامپ که در آن، قاضی روبارت را که فرمان اجرایی را لغو کرده، یک «به اصطلاح قاضی» خواند.

بخشی از پروسه تأیید قاضی گورساچ برای کرسی دیوانعالی، جلسه معرفی و گفتگوی رودررو با سناتورهای مجلس سنا است. در گفتگویی که روز گذشته میان قاضی گورساچ و سناتور ریچارد بلومنتال رخ داده، قاضی گورساچ اعتراض پرزیدنت ترامپ با قاضی فدرال و حکم او را ناامیدکننده خواند.

پس از انتشار این بخش از مکالمه خصوصی دیروز، پرزیدنت ترامپ در اعتراض به توئیتر روی آورد و سناتو بلومنتال را به تحریف سخنان گورساچ محکوم کرد. ترامپ در توئیتر خود نوشت: «سناتور ریچارد بلومنتال سال ها مدعی بود که در ویتنام جنگیده است ولی هیچوقت در آنجا مبارزه نکرده است. حالا هم سخنان قاضی گورساچ را تحریف می کند.»

قاضی روبارت، فرمان اجرایی منع مسافرت شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان‌نشین به آمریکا را تعلیق کرده و به همین این علت مورد انتقاد شدید رئیس جمهوری قرار گرفته است. آقای ترامپ از مردم آمریکا خواست اگر عملی تروریستی رخ داد قاضی روبارت را مسئول بدانند.

آقای ترامپ همچنین هیات سه نفره قضات دادگاه استیناف فدرال در سانفرانسیسکو را نیز، که مشغول بررسی رای قاضی روبارت هستند، مورد انتقاد قرار داد و گفت هرگز نمی خواهد دادگاه را مغرض بخواند اما به نظر می رسد «این دادگاه خیلی سیاسی است.»

آقای ترامپ گفته است خیلی خوب بود که در نظام قضایی ما می توانستند متنی را بخوانند و درست عمل کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG