لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

اتهام جدید ترامپ علیه رئیس جمهوری سابق در یک هفته: اوباما مکالماتم را شنود می‌کرد


تنها سه روز بعد از اینکه رئیس جمهوری فعلی آمریکا، رئیس جمهوری قبلی را به نقش در اعتراضات علیه دولت جدید متهم کرد، دونالد ترامپ بار دیگر، باراک اوباما را به شنود ارتباطات ستاد انتخاباتی اش در مراحل آخر رقابت های انتخاباتی سال گذشته متهم کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، پرزیدنت ترامپ روز شنبه ۱۴ اسفند ماه مدعی شد باراک اوباما رئیس جمهوری سابق طی رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، مکالمات خصوصی او در برج ترامپ را تحت نظر داشته است.

آقای ترامپ هنوز شواهدی برای اثبات این اتهام ارائه نداده است.

پرزیدنت ترامپ روز شنبه در پیامی توئیتری حین ابراز انزجار از شنود ارتباطاتش در برج ترامپ در آخرین مراحل رقابت های انتخاباتی گفت «پرزیدنت اوباما در شنود ارتباطات من طی فرایند مقدس انتخابات، خودش را کوچک کرده است.»

دونالد ترامپ در توئیتی دیگر می پرسد که آیا شنود ارتباطات مربوط رقابت های انتخاباتی از سوی یک رئیس جمهوری قانونی است یا نه؟

خبرگزاری رویترز در این رابطه با دفتر باراک اوباما تماس گرفت اما دفتر آقای اوباما هنوز واکنشی به این اتهام آقای ترامپ منتشر نکرده است.

تنها بن رودز مشاور آقای اوباما در شورای امنیت ملی در توئیتی نوشت که هیچ رئیس جمهوری نمی تواند اجازه ضبط مکالمات را بدهد. این محدودیت برای حفاظت از شهروندان از کسانی مثل شما تنظیم شده است.

این دومین بار در هفته اخیر است که ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا را متهم می کند. اواخر هفته پیش هم آقای ترامپ، باراک اوباما را متهم کرده بود که پشت صحنه اعتراض ها به دولت او است.

آقای اوباما هنوز به این ادعا ها واکنشی نشان نداده است.

اریک هولدر دادستان کل در دولت اول اوباما، بتازگی گفته باراک اوباما آماده بازگشت به سیاست است.

اقدامی قانونی یا تخلف؟

این ادعای آقای ترامپ با واکنش هایی مواجه شده است. بن کاردین سناتور دموکرات و عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا درباره ادعای آقای ترامپ گفت، اگر دولت پرزیدنت اوباما فعالیت های آقای ترامپ در برج ترامپ را شنود کرده باشد، می بایست از دادگاه فدرال موسوم به نظارت بر اطلاعات خارجی حکم گرفته باشد.

آقای کاردین روز شنبه در مصاحبه ای با سی ان ان گفت، قوه اجرایی نمی تواند خودسرانه اقدام به شنود کند و به اجازه این دادگاه نیاز دارد.

از سوی دیگر، برخی تحلیلگران می گویند رئیس جمهوری در مواردی مجاز به صدور چنین دستوری است.

از جمله، جان شیندلر، تحلیلگر سابق در موسسه امنیت ملی و از کارشناسان ضد تروریسم نیز گفت ادعای پرزیدنت ترامپ ممکن است به قانون سال ۱۹۷۸ موسوم به نظارت بر اطلاعات خارجی مربوط شود که بر پایه آن نظارت و جمع آوری قانونی اطلاعات مبادله شده بین کشورهای خارجی و مامورانشان را مجاز می کند.

دیدار دونالد ترامپ از مدرسه ای در فلوریدا

پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۱۳ اسفند از مدرسه خصوصی «سنت اندرو» در شهر اورلاندو در ايالت فلوريدا دیدار و از آن به عنوان آموزشگاهی ايده آل برای دانش آموزان محروم یاد کرد.

رئيس جمهوری آمريکا افزود که همواره در سخنرانی هايش تأکيد کرده که آموزش در عصر ما بخشی از حقوق مدنی است و به همین خاطر او از کنگره می خواهد که از لايحه گزينش مدرسه حمايت کند.

در اين ديدار، بتسی ديواس، وزير آموزش، ريک اسکات، فرماندار فلوريدا، و مارکو روبيو، سناتور جمهوريخواه ایالت فلوریدا، پرزیدنت ترامپ را همراهی کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG