لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

دونالد ترامپ در کنگره: نماینده جهان نیستم، شغل من نمایندگی ایالات متحده آمریکاست


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه ۲۸ فوریه اولین سخنرانی خود را در کنگره آمریکا ایراد کرد. او در این سخنرانی ضمن دفاع از عملکرد چهل روز گذشته، به برنامه های آینده خود اشاره کرد.

این اولین سخنرانی آقای ترامپ برای نمایندگان مجلس و سنای آمریکا از زمانی است که در مقام رئیس جمهوری در ماه ژانویه وارد کاخ سفید شد.

آقای ترامپ در آغاز سخنان خود ضمن محکوم کردن تهدیدهای اخیر به مراکز یهودی آمریکا گفت: «ما کشوری هستیم که در زمان نفرت و تباهی از هر نوعی که باشد، متحد می ماند.»

ترامپ گفت: «امروز روز بازسازی روح آمریکایی است.»

آقای ترامپ در این سخنان موضوعاتی چون اصلاح قوانین مالیاتی، بهبود فضای کار و اشتغال زایی، جایگزینی بیمه خدمات درمانی اوباما، تحصیل، امنیت، درمان و دارو، و همچنین مبارزه با تروریسم و امنیت مرزها اشاره کرد.

دونالد ترامپ گفت: «وظیفه ما حفاظت از مردم آمریکا است و در همین راستا از آنان در مقابل تروریسم اسلامی محافظت می کنیم.»

اشاره به ایران

آقای ترامپ گفت: «تحریم های تازه ای را علیه نهادها و اشخاصی که از برنامه موشک بالیستیک ایران حمایت می کنند وضع کرده ام و بر همکاری با متحدمان اسرائیل تاکید کرده ام.»

چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در اولین نطق خود در کنگره این کشور گفت: «ما در حال اصلاح قوانین مالیاتی هستیم که پرداخت مالیات خانواده های طبقه متوسط و همچنین شرکت های کارآفرین را سبکتر می کند.»

او وعده داد میلیونها فرصت شغلی را به آمریکا بازمی گرداند و کارخانجاتی که تولید خود را به آمریکا بازگردانند، مالیات صفر یا نزدیک به صفر خواهند داشت.

اصلاح قوانین مهاجرت

دونالد ترامپ گفت قوانین مهاجرت را طوری اصلاح می کنیم که «تنها کسانی وارد کشور شوند که کشور و مردم آمریکا را دوست دارند.» او همچنین بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد و گفت دیواری «بسیار بزرگ» ساخته خواهد شد.

آقای ترامپ گفت برای بازبینی گسترده نظام مهاجرت آمریکا آماده است. او پیش از این موضع سرسختانه ای درباره مسئله مهاجرت اتخاذ کرده بود و در اولین هفته های کار خود در کاخ سفید فرمانی اجرایی منع صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور از جمله ایران را صادر کرد که کمی بعد از سوی دادگاه های فدرال لغو شد. او همچنین از زمان کمپین انتخاباتی بر لزوم ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرده است.

ستایش از سربازان

آقای ترامپ در جایی دیگر از نطق خود یاد کرد از رایان اوئن سرباز آمریکایی که در یمن جان باخته است. او سپس از همسر اوئن که در سالن حاضر بود درخواست کرد که بیاستد و تمامی حاضران سالن برای مدتی طولانی به افتخار او کف زدند. شماری از سیاستمداران آمریکایی دموکرات و جمهوریخواه این اقدام آقای ترامپ برای یادآوری سربازانی که به خانه برنگشتند را ستوده اند.

جایگزینی بیمه همگانی اوباما

ترامپ ضمن تاکید بر این که دولت در حال کار بر روی جایگزینی بیمه بهداشت و درمان و اصلاح قوانین دارویی است گفت: «از این کنگره می خواهم بیمه همگانی اوباما را لغو و آن را جایگزین کنند تا افراد بیشتری بیمه ارزان تر و خدمات بهتر دریافت کنند. از همه نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات کنگره می خواهم تا به ما در رهایی از فاجعه بیمه اوباما کمک کنند.»

دونالد ترامپ تاکید کرد که تمام نواقص و کاستی ها تعمیر و تصحیح و مشکلات همه خانواده ها برطرف خواهد شد و گفت «چرا با دموکرات ها دست به دست هم ندهیم تا به خاطر آمریکا و مردمش کار را تمام کنیم؟»

آقای ترامپ تاکید کرد هر کودک آمریکایی حق دارد در مدرسه خوب درس بخواند و فضای آموزشی دلخواهش را داشته باشد.

پوشش سخنان رئیس جمهوری توسط خبرنگاران صدای آمریکا

پاسخ دموکراتها

بنا بر رسم سیاسی در آمریکا، بعد از سخنان رئیس جمهوری که از حزب جمهوریخواه است، یک دموکرات وظیفه سخنرانی پاسخ به رئیس جمهوری را بر عهده گرفت.

استیو بشیر فرماندار سابق کنتاکی از سخنان ترامپ انتقاد کرد و گفت که سیاست های آقای ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست و تنها به نفع پولدار هاست. او از سیاست خارجی ترامپ انتقاد کرد و گفت رئیس جمهوری چشم به روسیه بسته است.

وی افزود: وعده دادید قهرمان خانواده‌های کم‌استطاعت باشید اما کابینه‌ای از بازار بورس انتخاب کردید. شما قهرمان وال استریت هستید.

این دموکرات همچنین گفت پرزیدنت ترامپ خطر جدی روسیه را نادیده می‌گیرد و متحدان ما را می‌رنجاند. هر آمریکایی آزادی دوست باید نگران باشد.

بشیر خطاب به پرزیدنت ترامپ تاکید کرد: ممکن است آدمها مخالف شما باشند اما دشمن نیستند. رهبران واقعی هیچوقت اختلاف را گسترش نمی‌دهند

مقامات کاخ سفید پیشتر گفته بودند که اولین نطق آقای ترامپ در کنگره درباره «حل مشکلات واقعی برای مردم واقعی» است.

در این سخنرانی مقامات ارشد دولتی آمریکا و همچنین وزیران کابینه آقای ترامپ و اعضای خانواده او حضور داشتند.

سخنان رئیس جمهوری آمریکا بارها با استقبال گرم و کف زدن طولانی حاضران در سالن همراه بود.

پوشش کامل برنامه ویژه صدای آمریکا از سخنان آقای ترامپ را بطور کامل روی فیس بوک صدای آمریکا نیز می توانید ببینید:

علی رغم آن که در اغلب موارد نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه کنگره به افتخار آقای ترامپ از جای خود بلند شده و کف می زدند، در مواردی که آقای ترامپ بر موضوعات ملی چون گرامیداشت سربازانی که درجنگ جان باختند و لزوم بهبود تحقیقات پزشکی و همچنین تحصیل تاکید کرد، تمام سالن به افتخار او از جای برخاستند.

سخنان کامل آقای ترامپ را اینجا ببینید:

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG