لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

واکنش ها به اولین سخنرانی ترامپ در کنگره: در قامت یک رئیس جمهور


میچ مک کانل سناتور جمهوریخواه و رهبر اکثریت سنا پس از سخنرانی دونالد ترامپ در کنگره آمریکا گفت در جریان این اولین سخنرانی، ترامپ در نشست مشترک کنگره «رئیس جمهور» شد.

مک کانل که منتقد توئیت های صریح ترامپ است سخنرانی اخیر او را موفقیتی بزرگ خواند و پیش بینی کرد که میزان مقبولیت ترامپ پس از این در نظرسنجی ها افزایش یابد.

میچ مک کانل گفت «برای کسانی که جمهوریخواه نیستند و به رئیس جمهوری و برنامه اش متعهدند، دونالد ترامپ امشب رئیس جمهور شد و به نظر من این نکته را در نظرسنجی های آینده سی.ان.ان درباره رشد اقبال عمومی خواهیم دید.»

مک کانل بویژه به ادای احترام پراحساس ترامپ به کرین اوئن، همسر رایان اوئن تفنگدار دریایی آمریکا که در یمن کشته شد اشاره داشت.

دونالد ترامپ در جریان سخنرانی خود در کنگره در ستایش از فداکاری های سربازانی که به خانه بازنگشتند از حاضرین خواست تا به خانم اوئن و همسرش ادای احترام کنند و حاضرین در سالن برای مدتی طولانی و ممتد برای او کف زدند.

ون جونز، یک تحلیگر شبکه خبری سی.ان.ان، مشاور سابق باراک اوباما و از منتقدان ترامپ این را از جمله «لحظات خارق العاده ای» توصیف کرده که در صحنه سیاسی آمریکا تاکنون شاهد بوده ایم و تصریح کرد که ترامپ «در آن لحظه بود که رئیس جمهوری آمریکا شد.»

انتقاد دموکراتها

نانسی پلوسی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان در بیانیه ای گفت «نطق رئیس جمهوری با واقعیت رفتاری او کاملا تضاد داشت.»

خانم پلوسی گفت: «رئیس جمهوری مانند یک پوپولیست سخن می گوید. او ادعا می کند که آمریکا را امن تر می سازد اما امنیت کشورمان را تضعیف کرده و جنگ ما در مقابله با تروریسم را با رفتارهای خطرناک، بی صلاحیت و غیرقانونی دولتش تضعیف ساخته است.»

سناتور چاک شومر رهبر دموکرات های سنا نیز سخنان ترامپ را پوپولیستی خواند و گفت نحوه حاکمیت او کاملا متفاوت از سخنانش است.

XS
SM
MD
LG