لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

ترامپ: تحریم نفتی عربستان را در نظر می گیرم


دونالد ترامپ، نامزد میلیاردر جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با نیویورک تایمز، نظرات بیشتری را در حوزه سیاست خارجی ابراز کرد و گفت تحریم نفتی عربستان سعودی و دیگر متحدان عرب آمریکا را در نظر می گیرد.

در این مصاحبه تلفنی که در دو قسمت روز جمعه انجام شد و حدود ۱۰۰ دقیقه طول کشید، آقای ترامپ گفته است که اگر عربستان سعودی نیروی زمینی کافی برای مبارزه با داعش اختصاص ندهد، و یا به آمریکا به خاطر مبارزه با داعش پول قابل توجهی ندهد، خرید نفت از ریاض را متوقف خواهد کرد. دونالد ترامپ گفت که به نظر او، عربستان بدون حمایت آمریکا ممکن است زیاد پایدار نماند.

دونالد ترامپ همچنین در این مصاحبه از این که طبق توافق هسته ای با ایران، به گفته او، آمریکا ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران داده است اما ایران آن را صرف خرید کالاهای اروپایی کرده، انتقاد کرد.

اما وقتی که در مصاحبه به او گفتند که شرکت های آمریکایی به طور عمده به خاطر تحریم های آمریکا علیه ایران قادر به برقراری روابط تجاری با تهران نیستند، گفت: "خب، چقدر احمقانه است این؟ ما به آنها پول می دهیم و بعد به آنها می گوییم که برید به جای بوئینگ، ایرباس بخرید؟ درسته؟"

آقای ترامپ با انتقاد دوباره از توافق اتمی آمریکا با ایران، به این گفته بسنده کرد که اگر رئیس جمهوری آمریکا شود، روابط تجاری ایران با کره شمالی را ممنوع می کند.

آقای ترامپ همچنین گفت به جای حمایت از ژاپن و کره جنوبی در برابر تهدیدهای کره شمالی و چین، به آنها اجازه می دهد که بمب هسته ای بسازند.

XS
SM
MD
LG