لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

مریلند هم رای به توقف فرمان ترامپ برای لغو ویزای شهروندان شش کشور داد


فرمان اجرایی دوم ترامپ قرار بود از ۲۶ اسفند اجرا شود.
فرمان اجرایی دوم ترامپ قرار بود از ۲۶ اسفند اجرا شود.

یک روز بعد از رای تعلیق دومین فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ توسط یک قاضی فدرال در هاوایی، قاضی فدرال دیگری در ایالت مریلند نیز حکم به تعلیق فرمان رئیس جمهوری آمریکا داد.

به گزارش نیویورک تایمز، قاضی فدرال «تئودور چوانگ» در «گرینبلت» ایالت «مریلند» فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ را مصداق «ادامه محدودیت علیه مسلمانان» تشخیص داد و در حکم خود اجرای آن را منع کرد. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و دیگر گروههایی به نمایندگی از مهاجران، پناهجویان و خانواده‌های آنها علیه فرمان دوم رئیس جمهوری شکایت کرده بودند.

این دومین حکم مخالفت با دومین فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ است. آقای ترامپ ده روز پیش، دوشنبه ۱۶ اسفند برای بار دوم فرمان اجرایی صادر کرد که براساس آن قرار بود از روز پنجشنبه ۲۶ اسفند ویزای شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان شامل ایران، سوریه، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شود.

چهارشنبه ۲۵ اسفند، یک روز قبل از آغاز فرمان پرزیدنت ترامپ، دِرک واتسون قاضی فدرال آمریکا در منطقه هاوایی حکم به توقف فوری فرمان اجرایی ترامپ داد.

هنوز وزارت خانه های دولت ترامپ به این حکم واکنشی نشان نداده اند. دفعه قبل، بعد از رای یک قاضی فدرال، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود وضعیت صدور ویزا به حالت عادی باز می گردد.

در اولین واکنش به تعلیق دومین فرمان مهاجرتی، پرزیدنت ترامپ می گوید برای تغییر حکم قاضی فدرال هاوایی حتی تا دیوان عالی شکایت را پیگیری خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه شب ۲۵ اسفند در جمع هواداران خود از حکم قاضی فدرال ایالت هاوایی انتقاد کرد و گفت حکم او باعث می شود آمریکا ضعیف به نظر برسد.

رئیس جمهوری آمریکا حکم این قاضی را «دست‌درازی قضایی بی‌سابقه‌ای» نامید. وی افزود: این حکم فاجعه بار است و برای تغییر آن تا آخر و حتی تا دیوان عالی مبارزه می کنیم. ما پیروز خواهیم شد.

جمهوریخواهان می گویند که این فرمان های اجرایی ترامپ با هدف ایجاد افزایش امنیت ملی آمریکا است اما دموکرات ها آن را خلاف قانون اساسی و تبعیض آمیز می دانند.

سومین شکایت

در حالی قضات فدرال هاوایی و مریلند رای به تعلیق فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ داده اند که هنوز رای دادگاه فدرال دیگر که اصلی ترین شکایت علیه فرمان اجرایی ترامپ در ایالت واشنگتن است، صادر نشده است.

رای ایالت واشنگتن از این جهت اهمیت دارد که این دادگاه حکم فرمان اول ترامپ را تعلیق کرده بود. یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی اول ترامپ، قاضی فدرال جیمز روبارت که منصوب پرزیدنت بوش بوده، در شهر سیاتل واشنگتن در ۱۵ بهمن به شکایت وکلای ایالت های واشنگتن و مینه سوتا رسیدگی کرد و رای به لغو فرمان اجرایی ترامپ داد.

اکنون دادستان کل ایالت واشنگتن بعد از فرمان دوم ترامپ، استدلال کرده که این فرمان اجرایی از نظر محتوایی همان فرمان قبلی است و قاضی روبارت باید دوباره آن را تعلیق کند.

آقای روبارت سه شنبه شب استدلال های دولت ترامپ را شنید و باید درباره شکایت از فرمان دوم ترامپ رای بدهد. غیر از ایالت واشنگتن، چند ایالت دیگر از جمله نیویورک، ماساچوست و اورگان هم به این شکایت پیوسته اند.

دفاع دولت ترامپ

دولت دونالد ترامپ که از لغو فرمان اجرایی اول وی توسط قاضی فدرال واشنگتن ابراز ناراحتی کرده بود، به فرمان تجدیدنظر شده دوم برای منع ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان، «خوش بین» بود.

ده روز پیش، در مراسم اعلام فرمان اجرایی جدید، رکس تیلرسون، جف سشنز و جان کلی وزرای خارجه، دادگستری و امنیت داخلی در مقابل خبرنگاران حضور یافتند و از این فرمان دفاع کردند.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز پیش از این اعلام کرد که دولت پرزیدنت ترامپ قویا معتقد است که فرمان جدید مهاجرتی در دادگاه پیروز خواهد شد.

دولت ترامپ امیدوار بود با تغییرات انجام شده، احتمال لغو این فرمان اجرایی کم شده است.

در حالی دومین فرمان اجرایی ترامپ با مخالفت قضات فدرال روبرو می شود که شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید پیشتر در دفاع از این فرمان اجرایی گفته بود عده زیادی از آمریکایی ها از این فرمان حمایت می کنند.

آقای اسپایسر روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، هرگونه نگرانی مردم آمریکا نسبت به حکم مهاجرتی ترامپ را رد کرد و گفت بر اساس نظر سنجی های اخیر اکثریت مردم آمریکا از رییس جمهور تازه و رویکرد های او حمایت می کنند.

سخنگوی کاخ سفید به نظر سنجی تازه موسسه پژوهشی رسموسن استناد کرد که می گوید ۵۷ در صد آمریکایی ها از اجرای این حکم حمایت کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG