لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

انتقال زندانیان سیاسی به اوین در پی افشای وضعیت «غیربهداشتی» زندان‌های قرچک و تهران بزرگ


زندان اوین
زندان اوین

همه زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ که به «فشافویه» نیز شهرت دارد، به بند شش زندان اوین منتقل شده‌اند.

آرش صادقی، زندانی سیاسی پیشین و کنشگر حقوق بشر، روز یک‌شنبه دوم مرداد با اعلام این خبر در توییتی نوشت، انتقال «زندانیان کارگری» بند ۶ و به زندان تهران بزرگ و سایر بندهای اوین از دو هفته پیش آغاز شده بود.

به گفته او، «قرار است طبقه اول بند ۶» زندان اوین به «زندانیان سیاسی تهران بزرگ اختصاص یابد» و تاکنون ۴۳ تن از آنان به اوین انتقال داده شده‌اند.

به گفته این زندانی سیاسی پیشین، «زندانی کارگری» به آن دسته از زندانیانی گفته می‌شود که به دلیل نیاز مالی در قبال دریافت مبلغی ناچیز یا در ازای امکاناتی نظیر «افزایش زمان تلفن روزانه» ساعت‌ها کار می‌کنند.

مقامات هنوز دلیلی برای این اقدام خود ارائه نکرده اند، اما آرش صادقی که این خبر را منتشر کرده، اعمال کنترل و محدودیت بیشتر زندانیان را دلیل این انتقال عنوان کرده است.

این دومین بار در هفته اخیر است که گروهی از زندانیان سیاسی بدون اطلاع قبلی منتقل می‌شوند و چنان‌چه در گزارش‌های غیررسمی روزهای گذشته آمده بود، شماری از زندانیان سیاسی زن نیز از زندان قرچک ورامین به اوین انتقال یافتند.

هرچند نقض حقوق زندانیان در اوین نیز اعمال می‌شود،‌ اما بنا بر گزارش‌های فعالان حقوق بشر، زندان‌های قرچک ورامین و بزرگ تهران (فشافویه) هر دو وضعیتی غیربهداشتی و غیراستاندارد دارند.

پیش‌تر، عفو بین‌الملل اعمال بدرفتاری‌ها‌ی افشا شده در زندان اوین را نشان‌دهنده «سوءاستفاده هولناک از زندانیان و یادآور مصونیت اعطا شده به مقامات زندان در ایران» دانسته که «افراد تحت بازداشت را مورد شکنجه و رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز قرار می‌دهند» و آن را «نوک کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران» نامیده است.

XS
SM
MD
LG