لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

موج جدید سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران؛ بازداشت پرشمار بهاییان


شعارنویسی علیه بهاییان در ایران (آرشیو)
شعارنویسی علیه بهاییان در ایران (آرشیو)

در ادامه موج جدید بازداشت اقلیت‌های مذهبی در ایران، سه شهروند بهایی روز سه‌شنبه ۲۸ تیرماه در یزد بازداشت شدند.

این افراد نعمت‌الله شادپور، نیما شادپور، و شفیق اسلامی نام دارند و از علت بازداشت و محل نگهداری آنان خبری در دست نیست.

ماموران امنیتی علاوه بر بازداشت این افراد، منازل آنان را نیز تفتیش کرده و برخی از وسایل شخصی آنان را با خود برده‌اند.

علاوه بر این سه شهروند بهایی در یزد، طی روزهای گذشته دستکم هشت بهایی دیگر نیز در شهرهای شیراز و بجنورد بازداشت و روانه زندان شده‌اند.

ژیلا شرفی نصرآبادی، شقایق خانه زرین و نگار ایقانی، سه بهایی ساکن شیراز، نیز که روز پنجم تیرماه بازداشت شدند، با گذشت بیش از سه هفته همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر به سر می‌برند.

از علت بازداشت یا اتهام هیچ‌یک از این افراد خبری منتشر نشده است و مقام‌های قضایی ایران هنوز در این‌باره اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

هاله غلامی، بهایی ساکن تهران، نیز چهار روز پیش برای اجرای حکم دو سال حبس به زندان اوین انتقال یافت. این حکم پیشتر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اقدام علیه امنیت کشور» برای او صادر شده بود.

بهاییان در ایران اغلب با اتهام‌هایی مانند «اقدام علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» محکوم و زندانی می‌شوند، اما جامعه جهانی بهایی این اتهام‌ها را «بی‌اساس» می‌داند و می‌گوید بهاییان در ایران تنها به دلیل اعتقادات مذهبی‌شان زندانی می‌شوند و تحت فشار قرار می‌گیرند.

مواردی از محرومیت از تحصیل در دانشگاه، تخریب قبرستان‌های بهاییان، مصادره اموال، ممنوعیت اشتغال در مراکز دولتی، و پلمپ محل کسب‌وکار برخی از فشارهای دیگری است که بهاییان در ایران متحمل می‌شوند.

جامعه جهانی بهایی ۱۵ تیرماه در بیانیهای اعلام کرد که نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی تنها طی یک ماه دست کم ۴۴ بهایی را احضار، بازداشت، محاکمه، و زندانی کرده‌اند و صدها نفر دیگر نیز در انتظار احضار به دادگاه یا آغاز دوران حبس‌‌شان‌ به سر می‌برند.

این نهاد فشارهای اخیر بر بهاییان را «آغاز فصل نگران‌کننده‌ای از قصد مقام‌های ایران برای سرکوب بیشتر بهاییان» دانست.

کمیسیون ایالات متحده آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی نیز هفته پیش با انتشار گزارشی از تداوم «نقض فاحش» آزادی‌ مذهبی در ایران در سال ٢٠٢٢ خبر داد.

این نهاد می‌گوید حکومت ایران پیروان اقلیت‌های مذهبی به‌ویژه بهاییان را به‌طور مستمر تحت آزار و اذیت قرار می‌دهد.

سازمان ملل متحد و مدافعان حقوق بشر همواره از «تبعیض» علیه بهاییان در ایران انتقاد می‌کنند و می‌گویند این اقدامات با تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در زمینه حق آزادی عقیده و مذهب مغایرت دارد، حقی که بر اساس قوانین جهانی یکی از حقوق بنیادین انسان‌ها است.

XS
SM
MD
LG