لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

کانادا از «آزار سیستماتیک بهائیان» در ایران  ابراز نگرانی کرد


اعتراض به نقض حقوق بهائیان در یک گردهمایی - آرشیو
اعتراض به نقض حقوق بهائیان در یک گردهمایی - آرشیو

دولت کانادا از آزار سیستماتیک بهائیان در ایران ابراز نگرانی کرد و خواستار آن شد که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین‌المللی پایبند باشد.

وزارت امور خارجه کانادا در توییتی نوشت: «کانادا از تشدید کارزار سیستماتیک ایران برای سرکوب و آزار بهائیان نگران است. ما از ایران می‌خواهیم که به تعهدات بین‌المللی و داخلی خود برای احترام به حقوق بشر بنیادی مردمش پایبند باشد.»

همچنین، جامعه جهانی بهائی ۳۰ تیر با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت پرتعداد پیروان این آیین در ایران طی روزهای گذشته به‌شدت انتقاد کرد و آن را نشانه تشدید «کارزار سیستماتیک» جمهوری اسلامی علیه شهروندان بهائی دانست.

این نهاد می‌گوید تنها طی ۵۰ روز گذشته دست‌کم ۶۴ بهائی در ایران بازداشت، محاکمه، و زندانی شده‌اند یا مشاغل آنان تعطیل شده است.

بانی دوگال، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد، گفت که بهائیان در ایران طی ۴۴ سال گذشته همواره تحت فشار و آزار و اذیت بوده‌اند، اما روند پرشتاب کنونی «فراتر از نگران‌کننده» است.

بانی دوگال اعلام کرد که ده‌ها بهائی طی هفته‌های اخیر در ایران بازداشت، زندانی، یا محاکمه شده‌اند و هیچ چشم‌اندازی برای توقف این روند وجود ندارد.

بنا بر گزارش‌های حقوق بشری، سه شهروند بهائی به نام‌های نعمت‌الله شادپور، نیما شادپور، و شفیق اسلامی سه‌شنبه ۲۸ تیر در یزد بازداشت شدند. علاوه بر این آن دستکم هشت بهایی دیگر نیز در شهرهای شیراز و بجنورد بازداشت شده‌اند.

ژیلا شرفی نصرآبادی، شقایق خانه‌زرین و نگار ایقانی، سه بهائی ساکن شیراز نیز که روز پنجم تیر بازداشت شده‌اند، همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر به سر می‌برند.

از علت بازداشت یا اتهام هیچ‌یک از این افراد خبری منتشر نشده است و مقام‌های قضایی ایران هنوز در این‌باره اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG