لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

نخست وزیر بریتانیا: روند خروج از اتحادیه اروپا در شش ماه آینده شروع می‌شود


ترزا می روز بیستم ژوئیه ۲۰۱۷ برابر با بیست و نهم تیر ۱۳۹۶، اقامتگاه نخست وزیر در شماره ده خیابان داونینگ را ترک می‌کند.
ترزا می روز بیستم ژوئیه ۲۰۱۷ برابر با بیست و نهم تیر ۱۳۹۶، اقامتگاه نخست وزیر در شماره ده خیابان داونینگ را ترک می‌کند.

ننخست وزیر بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد کشورش روند خروج از اتحادیه اروپا را تا پایان ماه مارس آینده، اوایل فروردین سال ۱۳۹۶، به طور رسمی آغاز خواهد کرد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در گفتگو با ساندی تایمز شروع روند خروج از اتحادیه اروپا – معروف به برگزیت – را "نخستین مرحله از حاکمیت و استقلال دوباره بریتانیا" خواند.

پیش از اعلام روز یکشنبه، خانم می تنها گفته بود بریتانیا ماده ۵۰ پیمان لیسبون اتحادیه اروپا را پیش از پایان سال جاری میلادی شروع می‌کند. ماده ۵۰ پیمان لیسبون بند ناظر بر شمارش معکوس دوساله برای خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه است.

در گرماگرم همه‌پرسی برای ماندن یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، مخالفان هشدار داده بودند که خروج از اتحادیه اقتصاد بریتانیا را به خطر خواهد انداخت؛ با این حال، به نظر می‌رسداز زمان همه‌پرسی، اقتصاد بریتانیا به خوبی پیش می‌رود.

شماری از مدافعان برگزیت، با اشاره به وضعیت مناسب بازخرید سهام در بازار بورس، آمار بالای اشتغال و خرده فروشی خواستار خروج سریع و قطع رابطه فوری با اتحادیه شده و می‌گفتند دولت نباید در اجرای ماده ۵۰ پیمان لیسبون تعلل کند. از جمله، یان دانکن اسمیت، رهبر حزب محافظه کار، خواستار اجرای آن تا پیش از کریسمس شده بود. آقای اسمیت تازگی از اتحادیه شدیداً انتقاد کرد و گفت "وضعیت آن کاملاً آشفته است."

اما برخی از طرفداران ماندن بریتانیا در اتحادیه همچنان امیدوارند که کشورشان در نهایت اتحادیه اروپا را ترک نکند.

آن‌ها امیدوارند دیوان عالی کشور در جلسه ای که در همین ماه برگزار می‌شود، همه‌پرسی را به چالش بکشد، یا با تغییر دولت پیش از پایان مهلت خروج از اتحادیه، رأی عوض شود. کارشناسان حقوقی می‌گویند امید چندانی به چالش قضایی آن نمی‌توان داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG