لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

پس لرزه های اقتصادی همه پرسی بریتانیا همچنان ادامه دارد


خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، موجی از بی ثباتی در بازارهای بین المللی بوجود آورده است.
خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، موجی از بی ثباتی در بازارهای بین المللی بوجود آورده است.

ارزش پوند استرلینگ، واحد پول بریتانیا، صبح دوشنبه به پائین ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا در ۳۱ سال اخیر رسید. چهار روز پیش، اکثر مردم بریتانیا به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای دادند، و یک روز بعد از آن، ارزش پوند ۱۱ درصد کاهش یافت.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، موجی از بی ثباتی در بازارهای بین المللی بوجود آورده، و افزایش قیمت طلا نمایانگر افزایش نگرانی سرمایه گزاران ست.

بلافاصله پس از اعلام نتایج رای گیری روز پنجشنبه، برخی مقام های فرانسوی خواستار خروج فوری بریتانیا از اتحادیه اروپا شدند، اما گروه دیگری به رهبری آلمان معتقدند که این کار باید با صبر و حوصله بیشتری انجام شود.

ماده ۵۰ اساسنامه اتحادیه اروپا، که به نوشته روزنامه گاردین تنها از ۲۵۰ کلمه تشکیل شده، نحوه "خروج داوطلبانه" یکی از اعضاء را تعیین می کند.

وزیر دارایی بریتانیا نیز در اولین اظهاراتش پس از رای مثبت مردم به خروج از اتحادیه گفت، این بحثی ثانوی است و لندن اول باید بداند که به دنبال چه روابطی با اتحادیه اروپاست.

جرج اوزبورن گفت "تنها بریتانیا می تواند ماده پنجاه را فعال کند. به نظر من تنها زمانی باید این کار را بکنیم که تصویر دقیقی از ترتیبات جدیدی داشته باشیم که می خواهیم با همسایگان اروپایی مان برقرار کنیم. در خلال این مدت، و مذاکرات بعدی، حقوق مردم برای مسافرت و کار، و تبادل کالاها و مصنوعات بریتانیایی با آن اتحادیه، و یا مقررات نظام مالی و اقتصاد ما هیچ تغییری بوجود نخواهد آمد."

لی که چیانگ نخست وزیر چین نیز به شکننده تر شدن سیستم مالی بین المللی اشاره کرده، و به احتمال انجام تحرکات مشابه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، و اثر منفی آن اشاره کرده است.

چین برای مقابله با نتیجه این رای گیری، ارزش یوان واحد پول آن کشور را کاهش داده، که در ۱۰ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.

در همین حال شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در دیدار صبح دوشنبه با وزیر دارایی و معاون بانک مرکزی آن کشور، خواستار افزایش "همآهنگی های بین المللی" برای مقابله با شوک ناگهانی ناشی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شد.

شینزو آبه گفت "حال که عدم قطعیت و میزان بالای خطر هنوز در بازار موج می زند، افزایش ثبات در معاملات مهمترین چیز است. کشورهای گروه هفت باید با افزایش هماهنگی های شان، خطرات موجود در مسیر رشد اقتصاد بین الملل را از بین ببرند."

مقام های ارشد آلمان نیز اعلام کرده اند، تا پیش از فعال کردن ماده ۵۰ اساسنامه اتحادیه اروپا توسط بریتانیا، با هر نوع گفتگوی غیررسمی با لندن در مورد شرایط خروج، مخالف هستند.

XS
SM
MD
LG