لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۴

"ترزا می" نخست وزیر جدید بریتانیا کیست؟


ترزا می از روز چهارشنبه جانشین دیوید کامرون در سمت نخست وزیری بریتانیا می شود. ترزا می باسابقه ترین وزیر کشور بریتانیا در بیش از نیم قرن گذشته است. گفته می شود او سیاستمداری سخت کوش، ساکت، و توانا است.

او روز دوشنبه تصریح کرد که علی رغم حمایتش از ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا "خروج خروج است و ما آن را تبدیل به موقعیت خواهیم کرد." او پیشتر گفته بود بریتانیا باید در مذاکرات طوری عمل کند که آزادی عمل شهروندان بریتانیا از این کشور در اتحادیه اروپا محفوظ بماند.

چالش های روبروی نخست وزير جديد بريتانيا

سابقه می در محدود کردن مهاجرت به بریتانیا شاید بیش از هر چیز شناخته شده باشد. او گفته است که شمار مهاجران را سالانه ده ها هزار نفر کم می کند. می سال گذشته به عنوان وزیر کشور سیاستی را اتخاذ کرد که اجازه نمی دهد آن دسته از شهروندان بریتانیا که سالانه زیر ۱۸۶۰۰ پوند- برابر با ۲۴ هزار دلار-درآمد دارند، خانواده غیر اروپایی خود را به این کشور وارد کنند.

ترزا می ۵۹ ساله، پیرترین نخست وزیر بریتانیا پس از جیم چالاگان در ۱۹۷۶ است. او همچنین پس از مارگارت تاچر دومین نخست وزیر زن بریتانیا خواهد بود. تاچر در سال ۱۹۷۹ انتخاب شد و در سال ۹۰ میلادی کناره گیری کرد. می نیز مانند تاچر به سرسختی در آنچه که هنوز یک حرفه عمدتا مردانه تلقی می شود، شهره است.

ترزا می در سال ۱۹۵۶ متولد شد. او عمدتا در مدارس دولتی و سپس در در دانشگاه آکسفورد تحصیل و همانجا با همسرش فیلیپ می ملاقات کرد. آنان فرزند ندارند.

صعود او از عضویت در پارلمان در سال ۱۹۹۷ تا وزارت کشور در سال ۲۰۱۰ و سپس عالی ترین مقام سیاسی بریتانیا کمتر از دو دهه طول کشید.

XS
SM
MD
LG