لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

بهبود بازارهای بورس جهان پس از شوک همه پرسی بریتانیا


در آمریکا هم بازار بورس بعد از سقوط شدید در دو روز کاری پیاپی، روز سه شنبه عملکرد مثبتی داشت.
در آمریکا هم بازار بورس بعد از سقوط شدید در دو روز کاری پیاپی، روز سه شنبه عملکرد مثبتی داشت.

بازارهای بورس جهان روز چهارشنبه هم به روند صعودی خود ادامه دادند. این وضعیت به عنوان نشانه بازگشت ثبات نسبی به بازارهای مالی جهان پس از رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا ارزیابی شده است.

شاخص سهام صد شرکت بزرگ در بازار بورس بریتانیا نیز ۲ و شش دهم درصد بالا رفت. این شرکت ها اغلب در عرصه بین المللی فعال هستند و پایین آمدن قیمت پوند به آنها کمک می کند صادرات خود را افزایش دهند.

البته شرکت های کوچک و محلی در بریتانیا ضربه شدیدی از خروج بریتانیا از اتحادیه متحمل شده اند.

قیمت پوند انگلیس هم امروز کمی بالا رفت و با نیم درصد افزایش با یک دلار و ۳۴ سنت برابری معاوضه شد.

با این حال ارزش پوند کماکان در پایین ترین سطح خود در ۳۱ سال گذشته است.

روز چهارشنبه شاخص بازار بورس در آلمان و فرانسه هم ترقی کرد. در آمریکا هم بازار بورس بعد از سقوط شدید در دو روز کاری پیاپی، دیروز عملکرد مثبتی داشت و امروز هم پیش بینی شده که روند صعودی بازار ادامه یابد.

به نظر می رسد نگرانی سرمایه گذاران در مورد پیامدهای خروج بریتانیا از اتحادیه کمتر شده؛ به ویژه که از اقتصاد آمریکا و حرکت رو به جلو آن، از جمله در بخش مسکن، خبرهای مثبتی منتشر شده است.

با این حال تحلیلگران هشدار می هند که ممکن است بی ثباتی به بازارها باز گردد و زود است که گفته شود نگرانی سرمایه گذاران از پیامدهای خروج کاملا محو شده است.

ریک اسپونر، تحلیل گر ارشد بازار در بریتانیا، می گوید سخت است که انتظار داشته باشیم شاخص ها در بازارهای بورس فورا به سطحی برگردند که هفته گذشته و قبل از رای گیری در بریتانیا وجود داشت. ممکن است سرمایه گذارها فکر کنند که قبلا زیادی خوشبین بوده اند و این خود می تواند موجی از شکنندگی در بازارها ایجاد کند.

روز چهارشنبه قیمت نفت هم در بازارهای جهانی بالا رفت. در این میان قیمت نفت خام برنت با ۵۸ سنت افزایش، به ۴۹ دلار و ۸۴ سنت رسید.

XS
SM
MD
LG