لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

دونالد تاسک: روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا اوایل سال آینده آغاز نمی شود


دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا
دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا

رئیس شورای اتحادیه اروپا روز شنبه با بیان این که روند خروج بریتانیا از این بلوک اروپایی به آن زودی که برخی گمان می کنند آغاز نخواهد شد، گفت بریتانیا مذاکرات برای خروج از اتحادیه را اوایل سال آینده میلادی آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد تاسک پس از نشست اعضای اتحادیه اروپا که بریتانیا در آن حضور نداشت، گفت اخیر دیداری با "ترزا می" نخست وزیر جدید بریتانیا، در رابطه با روند خروج از اتحادیه داشته است.

بر اساس این گزارش، خانم می در این دیدار به آقای توسک گفته است که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به آن زودی که برخی از رهبران اتحادیه گمان می کنند، صورت نخواهد گرفت.

در همه پرسی که در ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶ (سوم تیر ماه ۱۳۹۵) در بریتانیا انجام شد، بیش از ۱۷ میلیون نفر به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند. رایی که منجر به کناره گیری دیوید کامرون از مقام نخست وزیری بریتانیا شد.

دونالد تاسک همچنین به نقل از خانم ترزا گفته است که اجرای مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی تقریبا غیرممکن خواهد بود. رئیس شورای اتحادیه اروپا پیش بینی می کند بریتانیا احتمالا تا ژانویه یا فوریه سال آینده آماده برای مذاکرات خروج خواهد بود.

دونالد تاسک: ترزا می مایل به گفتگو در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، شرایط خاصی برای خروج از اتحادیه وضع نشده و یک کشور عضو می تواند با طی کردن "روند خروج" از اتحادیه خارج شود. روند خروج شامل مذاکراتی می شود که در آن اتحادیه اروپا و کشور در حال خروج به گفتگو درباره نقش و ارتباط آن کشور با اتحادیه پس از خروج خواهند پرداخت.

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، به جز بریتانیا، مذاکراتی را روز جمعه آغاز کردند که به بهبود ساختار و آینده اتحادیه اروپا می پردازد.

XS
SM
MD
LG