لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

آژانس فضایی اروپا به همکاری با روسیه پایان داد


آژانس فضایی اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که به «همکاری با روسیه در مأموریت اعزام یک مریخ‌نورد به سیاره سرخ» پایان داده‌است.

جوزف اشباخر، مدیر کل آژانس فضایی اروپا در توییتی اعلام کرد: «به‌دلیل ادامه جنگ میان اوکراین و روسیه و تحریم‌هایی که متاثر از جنگ، علیه روسیه وضع شده است، آژانس روابط خود را با روسیه به‌طور رسمی خاتمه می‌دهد.»

آژانس فضایی اروپا، پیش‌تر این ماموریت را که قرار بوده به‌منظور «حفاری در مریخ» انجام شود، به‌دلیل حمله نظامی روسیه به اوکراین به‌حالت «تعلیق» درآورده بود.

بر اساس برنامه قبلی، قرار بود که مریخ‌نورد اروپا با نام روزالیند فرانکلین، در ماه سپتامبر توسط موشک روسی پروتون‌ام، از ایستگاه فضایی بایکونور در قزاقستان، پرتاب شود تا حدود ۹ ماه بعد روی سیاره مریخ فرود بیاید.

دیمیتری روگوزین، رئیس سازمان فضایی روسیه، در واکنش به تصمیم آژانس فضایی اروپا گفت: «آیا رئیس آژانس فضایی اروپا به این‌که با اتخاذ این تصمیم، به کار هزاران دانشمند و مهندس در اروپا و روسیه خاتمه داده، فکر کرده است؟»

دیمیتری روگوزین همچنین خطاب به مدیرکل آژانس فضایی اروپا پرسیده: «آیا او جهت پاسخگویی برای خرابکاری در ماموریت مشترک مریخ آمادگی دارد؟».

این مقام ارشد سازمان فضایی روسیه همچنین به کارکنان بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی، دستور داده «کار با بازوی رباتیک ساخت آژانس فضایی اروپا» را متوقف کنند.

XS
SM
MD
LG